Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 25.11.2011

Historia "polskich asów" trafi na ekrany kin

W ciągu najbliższych dwóch lat ma powstać film fabularny o polskich lotnikach biorących udział w Bitwie o Wielką Brytanię.
Arkady Fiedler (1956). Dywizjon 303Arkady Fiedler (1956). Dywizjon 303Arkady Fiedler (1956). Dywizjon 303, 17, Warszawa: Iskry. no ISBN.

- Prezes zarządu Film Media Jacek Samojłowicz jest zdeterminowany, by stworzyć fabularny obraz o naszych asach, zapewnia, że ma środki na jego realizację. Przede wszystkim musi jednak powstać świetny scenariusz - mówi Marek Fiedler, syn Arkadego Fiedlera, autora książki "Dywizjon 303".

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Samojłowicz potwierdził, że trwają poszukiwania reżysera, scenarzysty i rozmowy z aktorami. Udziałem w filmie zainteresowani są m.in. Borys Szyc, Bogusław Linda, Piotr Adamczyk i Michał Żebrowski. W produkcji mają też wziąć udział aktorzy brytyjscy i niemieccy.

- Jestem po rozmowach m.in. z Jerzym Skolimowskim, z kilkoma światowej klasy scenarzystami z zagranicy. Bardzo zainteresowany projektem jest pracujący w Hollywood polski operator i reżyser Andrzej Bartkowiak - mówił Samojłowicz.

Szacunkowy koszt wyprodukowania filmu to 18-30 mln zł. Jak zapewnił Samojłowicz, ma inwestorów zainteresowanych sfinansowaniem produkcji.

Dywizjon 303 zaliczany jest do najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Wielką Brytanię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie.

Arkady Fiedler (ur. 1894 w Poznaniu - zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy. W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i ponad 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą".

Podczas II wojny światowej pisarz dotarł do Anglii, gdzie poznał polskich lotników walczących w Bitwie o Wielką Brytanię . Napisał o nich głośną książkę "Dywizjon 303". Książka doczekała się prawie 30 wznowień, w tym pięciu w wydawnictwach podziemnych. Po raz pierwszy wydana w Anglii w 1940 roku, w Polsce ukazała się po raz pierwszy sześć lat później.

PAP,kk