Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Piotr Dmitrowicz 04.01.2012

IPN przypomina o Polakach ratujących Żydów

Równolegle z polską premierą filmu Agnieszki Holland „W ciemności” na rynku ukazały się materiały edukacyjne.
IPN przypomina o Polakach ratujących Żydówmat. promocyjne

Film, który wchodzi dziś na ekrany kin jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. Jego uroczysta premiera odbyła się 3 stycznia.

"W ciemności" ("In Darkness"), koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, to historia Polaka Leopolda Sochy (Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej z drobnego oszusta stał się bohaterem. Mężczyzna postanowił ukryć w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta, ryzykując przy tym życie własne i swoich najbliższych.

Oprócz rysu historycznego poświęconego dziejom lwowskich Żydów oraz sylwetki Sochy i jego pomocników, publikacja zawiera m.in. scenariusz lekcji poświęconych Polakom ratującym Żydów w latach II wojny światowej. Publikację można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej.

Materiały edukacyjne związane z filmem Agnieszki Holland wpisują się w szerszy obszar działań IPN. Instytut Pamięci Narodowej jest jednym z realizatorów projektu „Życie za życie”, poświęconym Polakom narażającym życie własne i swych rodzin dla pomocy prześladowanym Żydom w czasie II wojny światowej. W ramach gromadzenia i upowszechniania informacji o Polakach ratujących Żydów wydawane są książki (seria „Kto ratuje jedno życie…”), teki edukacyjne, działa także strona internetowa www.zyciezazycie.pl.

Pracownicy IPN oraz Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych realizują kwerendy do projektu „Index. Pamięci Polaków zamordowanych i represjonowanych przez hitlerowców za pomoc Żydom”. Rozumiejąc znaczenie edukacji przygotowano także Tekę Edukacyjną „Polacy ratujący Żydów”. Jest to wysoko oceniony przez recenzentów materiał skierowany do nauczycieli i uczniów, zawierający bogatą dokumentację źródłową – relacje ratujących i ratowanych, fotografie i mapy, biogramy osób zaangażowanych w pomoc Żydom, słownik pojęć oraz kalendarium. Dołączone do teki filmy pozwalają na zapoznanie uczniów z posta¬ciami Polskich Sprawiedliwych, m.in. Ireny Sendlerowej i Henryka Sławika. Teka dostępna jest także w formacie PDF na stronach www.ipn.gov.pl/publikacje oraz wspomnianej www.zyciezazycie.pl .