Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 05.01.2012

Za tydzień wyrok za wprowadzenie stanu wojennego

Sąd Okręgowy w Warszawie uzasadnił odroczenie wyroku "zawiłością sprawy". Proces trwał od września 2008 r.
Stanisław KaniaStanisław Kaniafot. PAP/Andrzej Grygiel

Czwartkowe wystąpienie Stanisława Kani zakończyło mowy końcowe w procesie. Kania poprosił o uniewinnienie, a zarzut o udział w związku zbrojnym nazwał "hańbiącym".

Prokurator IPN Piotr Piątek nazwał wystąpienie Kani "linią obrony". Zazażądał on dla Kani i b. szefa MSW gen. Czesława Kiszczaka kar po dwa lata więzienia w zawieszeniu. Wniósł też o umorzenie sprawy trzeciej oskarżonej, b. członkini Rady Państwa PRL Eugenii Kempary z powodu przedawnienia karalności. Obrońcy wnieśli o uniewinnienie. Kiszczak w ostatnim słowie wnosił o umorzenie swej sprawy.

W kwietniu 2007 r. pion śledczy IPN z Katowic oskarżył dziewięć osób - członków władz i Rady Państwa PRL, która formalnie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadziła stan wojenny i wydała odpowiednie dekrety. Po wyłączeniu przez sąd spraw czterech oskarżonych do oddzielnych postępowań oraz śmierci dwojga innych, w procesie zostało troje podsądnych. Zarzuty w sprawie "związku przestępczego" przedawniają się w 2020 r.

Oskarżeni twierdzili wiele razy, że działali w stanie "wyższej konieczności" wobec groźby sowieckiej interwencji. W grudniu 1981 r. nie było takiej groźby, a państwa Układu Warszawskiego uznały, że sprawa leży w wyłącznej gestii władz PRL - replikował IPN.
W październiku 2011 r. SO uznał winę b. członka Rady Państwa 94-letniego Emila Kołodzieja (wyłączonego z głównego procesu). Jego sprawę umorzono, ale tylko z powodu przedawnienia karalności. Był to pierwszy wyrok sądu RP ws. wprowadzenia stanu wojennego.

W 1992 r. Sejm przyjął uchwałę, że stan wojenny był nielegalny. W 1996 r. Sejm, głosami ówczesnej koalicji SLD-PSL, nie zgodził się by Jaruzelski, Kiszczak i inni członkowie WRON odpowiadali przed Trybunałem Stanu. W marcu 2011 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że dekrety o stanie wojennym przyjęto niezgodnie nawet z prawem PRL.

IAR, PAP

Zobacz serwis specjalny: stan wojenny >>>

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>