Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Szymon Gebert 11.02.2012

Historia „3xNIE” w Gdańsku: ekspozycja IPN

W przyszłym tygodniu w Trójmieście ruszy ekspozycja poświęcona historii ludowego referendum z 1946 roku. Dowiemy się m.in., że także Sopot – obok Krakowa – sprzeciwił się komunistom.
Historia 3xNIE w Gdańsku: ekspozycja IPNFot. Wikimedia Commons

Wystawa składać się będzie z 22 paneli, na których zaprezentowane zostaną m.in. plakaty propagandowe zachęcające do udziału w referendum, dokumenty poświadczające sfałszowanie głosowania czy zdjęcia dokumentujące przebieg referendum.

„Urna to jest tani pniak. Wrzucisz ‘nie’, wychodzi ‘tak’. Referendum 30 czerwca 1946 roku w województwie gdańskim” trafi do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. 17 marca zostanie przeniesiona, choć nie wiadomo jeszcze dokąd.

W referendum, które odbyło się 30 czerwca 1946 roku Polacy odpowiadali na trzy pytania: "Czy jesteś za zniesieniem Senatu?"; "Czy chcesz utrwalenia w przyszłej Konstytucji ustroju gospodarczego, zaprowadzonego przez reformę rolną i unarodowienie podstawowych gałęzi gospodarki krajowej, z zachowaniem ustawowych uprawnień inicjatywy prywatnej?" oraz "Czy chcesz utrwalenia zachodnich granic Państwa Polskiego na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej?".

Oficjalne wyniki referendum mówiły, że wzięło w nim udział 85 proc. uprawnionych, z który zdecydowana większość odpowiedziała "tak" na wszystkie pytania. Wyniki te zostały przez władze komunistyczne sfałszowane. Przedstawione przez ówczesną opozycję - PSL, dane oparte na informacjach z prawie połowy obwodów mówiły, iż tylko na pierwsze pytanie padło 83 proc. negatywnych odpowiedzi.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

sg