Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 29.03.2012

Strajk głodowy w obronie lekcji historii zawieszony

Decyzja o zawieszeniu strajku zapadła po spotkaniu głodujących z kardynałem metropolitą krakowskim Stanisławem Dziwiszem.
Uczestnicy krakowskiej głodówki przeciwko zmianom w programach nauczania w szkołach ponadgimnazjalnychUczestnicy krakowskiej głodówki przeciwko zmianom w programach nauczania w szkołach ponadgimnazjalnychPAP/Jacek Bednarczyk

- Uczestnicy głodówki zawieszą swój protest w piątek o godzinie 8 rano - poinformował jeden z głodujących, Grzegorz Surdy. Zapowiedział, że w piątek zostanie zwołana konferencja prasowa, na której uczestnicy głodówki poinformują o decyzjach związanych z dalszymi formami protestu.
Od ubiegłego poniedziałku w kościele św. Stanisława Kostki w Krakowie kilku byłych działaczy opozycji antykomunistycznej protestowało przeciwko rozporządzeniu ministra edukacji narodowej Krystyny Szumilas, które w ich opinii drastycznie zmniejszało liczbę godzin lekcyjnych z historii.
Hierarcha rozmawiał z opozycjonistami przez 15 minut za zamkniętymi drzwiami. Miał ich przekonywać do zakończenia lub zawieszenia strajku głodowego.
Wcześniej lekarz, który odwiedził opozycjonistów orzekł, że ich stan jest na tyle ciężki, że powinni już iść do domu. Protestujący jednak nie zastosowali się do tej sugestii.
W sobotę w obronie lekcji historii głodówkę mają rozpocząć byli opozycjoniści z Dąbrowy Górniczej.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Do tej pory uczniowie uczyli się historii w dwóch pełnych cyklach kształcenia - od najdawniejszych dziejów człowieka i starożytności do czasów współczesnych. Raz w gimnazjum i drugi raz w szkołach ponadgimnazjalnych. Jednak w obu cyklach - jak zauważono - brakuje czasu na realizację ostatniego chronologicznie działu historii: w pierwszym na przeszkodzie staje egzamin gimnazjalny, w drugim - matura.

W związku z tym od przyszłego roku szkolnego dawny program gimnazjum zostanie rozciągnięty na pierwszą klasę szkoły ponadgimnazjalnej. Oznacza to, że gimnazjaliści skończą naukę historii na pierwszej wojnie światowej, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych poznają historię Polski i świata po 1918 r.
Od drugiej klasy liceum osoby, które wybiorą historię jako przedmiot rozszerzony będą się jej uczyć cztery godziny tygodniowo. Uczniowie, którzy nie wybiorą historii, będą dwie godziny w tygodniu uczyć się "historii i społeczeństwa".
IAR,PAP,kk