Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Petar Petrovic 24.07.2012

Ekshumacje na "Łączce”. Odnaleziono pierwsze szczątki

Na warszawskich Powązkach Wojskowych odnaleziono pierwsze szczątki spoczywające w zbiorowej mogile.
Prace na tzw. Łączce na stołecznych Powązkach WojskowychPrace na tzw. Łączce na stołecznych Powązkach WojskowychPAP/Radek Pietruszka

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął prace ekshumacyjne mające na celu odnalezienie szczątków miedzy innymi generała Augusta Emila Fieldorfa pseudonim "Nil”.

Na tzw. Łączce na stołecznych Powązkach Wojskowych w marcu tego roku przeprowadzono badania za pomocą georadaru. Z analizy archiwaliów wynika, że mogą być tam pochowane 284 osoby - w tym wielu bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego, powstańców warszawskich i żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego.

Prowadzący badania doktor Krzysztof Szwagrzyk z IPN potwierdził w rozmowie odnalezienie pierwszych szczątków spoczywających w mogile na "Łączce". Jest to potwierdzenie wcześniejszych nieinwazyjnych badań. Na razie eksperci dokonali trzech wykopów, w jednym z nich na głębokości około 80 centymetrów znaleziono pierwsze szczątki.

Zobacz serwis specjalny portalu polskieradio.pl: II WOJNA ŚWIATOWA >>>

Prace ekshumacyjne nadzoruje medyk sądowy Łukasz Szleszkowski, który wstępnie zbadał odnalezione szczątki. Jak wynika z jego analizy, osoba, która została tu pogrzebana miała najprawdopodobniej skrępowane na plecach ręce oraz przestrzeloną czaszkę.

Na razie nie wiadomo do kogo należą odnalezione szczątki. Zarazem układ w jakim leżą pogrzebani wskazuje na to, że mordercy składali tu pomordowanych bez należytego szacunku - wyjaśnia archeolog doktor Paweł Konczewski. Szczątki są położone dość płytko, bez trumien i chaotycznie - wyjaśniał naukowiec.

Doktor Szwagrzyk ma nadzieję, że w wyniku prac odnalezione zostaną szczątki między innymi generała Fieldorfa i innych bohaterów polskiego podziemia zamordowanych przez komunistów po II wojnie. Będzie to ważna chwila dla Polski, takie zamknięcie okresu historycznego, w którym to państwo podjęło działania by nie tylko symbolicznie upamiętnić swoich bohaterów.

Obszar, określany jako kwatera "na Łączce”, to miejsce, gdzie w latach 1948-1956 pochowano kilkuset zmarłych i straconych w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Najczęściej byli to żołnierze Polski Podziemnej, wśród nich są prawdopodobnie między innymi podpułkownik Łukasz Ciepliński, rotmistrz Witold Pilecki - dobrowolny więzień Auschwitz, major Bolesław Kontrym "Żmudzin” - cichociemny, żołnierz Armii Krajowej, major Hieronim Dekutowski "Zapora” - żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, legendarny dowódca oddziałów partyzanckich AK, DSZ i Zrzeszenia WiN.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

(pp)