Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Sylwia Mróz 28.08.2012

Konkurs IPN: codzienność PRL-u pod lupą

Jeszcze tylko do piątku można nadsyłać dzienniki, pamiętniki lub wspomnienia dotyczące lat 80. minionego wieku.
Czołgi T-55 podczas stanu wojennego w ZbąszyniuCzołgi T-55 podczas stanu wojennego w ZbąszyniuWikipedia/Jan Żołnierkiewicz
Posłuchaj
  • Dyrektor Biura Edukacji IPN Andrzej Zawistowski: na czym zależy organizatorom?
  • Co ludzie przysyłają na konkurs?
Czytaj także

Celem konkursu, który organizuje Instytut Pamięci Narodowej, jest utrwalenie pamięci o losach Polski i Polaków w ostatniej dekadzie PRL, ze szczególnym uwzględnieniem okresu stanu wojennego. Organizatorom zależy przede wszystkim na szczerym przekazie, który będzie swoistą dokumentacją tamtych dni. Naukowcy z IPN oczekują szczególnie na wspomnienia dotyczące codzienności, od zmagań w sklepach i zakładach pracy po działania w "podziemiu opozycyjnym".
Zgłoszone prace mogą mieć formę rękopisu lub maszynopisu. Przesłane na konkurs dzienniki, pamiętniki lub wspomnienia muszą być dziełami indywidualnymi, nigdy niepublikowanymi w całości. Do tej pory do IPN wpłynęło około 50 prac, nie tylko z Polski, lecz także z wielu krajów Europy, USA, a nawet z Australii. Te wspomnienia pochodzą od ludzi z lokalnych struktur "Solidarności", którzy albo musieli opuścić Polskę, albo wyjechali, by godnie żyć.
Nagrodą za najlepsze prace będzie ich publikacja. Zwycięzców poznamy 13 grudnia - w 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Prace uczestnicy konkursu powinni nadesłać do dnia 31 sierpnia (decyduje data stempla pocztowego) na adres pocztowy: Biuro Edukacji Publicznej IPN, ulica Towarowa 28, 00-839 Warszawa, z dopiskiem "Konkurs na wspomnienia".
Więcej szczegółów na stronie www.ipn.gov.pl

Czytaj więcej o STANIE WOJENNYM w serwsie specjalnym >>>
IAR, sm

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>