Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 21.09.2012

Kunert: w Bykowni będzie ogromna mogiła zbiorowa

Otwarcie 4. katyńskiego cmentarza w Bykowni przybliża nas do upamiętnienia wszystkich ofiar zbrodni katyńskiej - uważa doktor Andrzej Kunert.
Krzyż w BykowniKrzyż w BykowniWikipedia/CC/Levchuk Volodymyr (UAWeBeR)
Galeria Posłuchaj
  • dr Andrzej Kunert, Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, (IAR)
Czytaj także

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa weźmie w piątek udział w otwarciu polskiej nekropolii w podkijowskiej Bykowni. Otwarcia dokonają prezydenci Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz.

Cmentarz ma upamiętniać blisko 3 i pół tysiąca Polaków, którzy byli przetrzymywani w więzieniach zachodniej Ukrainy i zostali zamordowani przez NKWD na rozkaz Stalina w 1940 roku.

Doktor Kunert powiedział, że cmentarz w Bykowni wpisuje się w estetykę i ideę otwartych w 2000 roku cmentarzy w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Będzie tam ogromna mogiła zbiorowa. Będzie dzwon, ale w odróżnieniu od wcześniej otwartych cmentarzy, nad ziemią i będzie otoczony symbolami religijnymi. Będzie ołtarz oraz ściana pamięci z wyrytymi 3. tysiącami 435. nazwiskami osób znajdującymi się na tak zwanej ukraińskiej liście katyńskiej. Cmentarz otaczają tabliczki, na których zamieszczono podstawowe informacje o zamordowanych.

Zobacz serwis Katyń >>>

Sekretarz rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wyjaśniał, że na cmentarzu spoczywa blisko 2. tysiące szczątków Polaków, reszta ofiar została pogrzebana w nieznanych miejscu, prawdopodobnie w okolicach Chersonia i w okolicach Charkowa. Ale i tak jak tłumaczył doktor Kunert, ten cmentarz ma upamiętnić wszystkich zamordowanych przez NKWD na zachodniej Ukrainie. Doktor Kunert zapewnił też, że poszukiwania miejsca pochówku Polaków na Ukrainie i Białorusi cały czas trwają. Zarazem sekretarz Rady wyraził nadzieję, że uda się wybudować i 5. cmentarz katyński, na którym spoczną ofiary tak zwanej białoruskiej listy katyńskiej.

Obok Polaków w Bykowni spoczywa jeszcze około 100 tysięcy osób z narodów zniewolonych przez Związek Radziecki. Za budowę polskiej nekropolii w Bykowni odpowiada Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Nekropolia - jak podkreśla Rada w swoich dokumentach - powinna stanowić "godne miejsce spoczynku ofiar zbrodni i właściwe upamiętnienie z podkreśleniem służby Polsce w szeregach wojska lub policji i męczeńskiej śmierci". Ma być czytelną przestrogą dla przyszłych pokoleń przed wszystkimi totalitaryzmami.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR, to