Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 24.11.2012

Lublin: obchody 70. rocznicy wysiedleń z Zamojszczyzny

Niemieckie akcje wysiedleńcze i pacyfikacyjne trwały od listopada 1942 do sierpnia 1943 - w ramach Generalnego Planu Wschodniego. Rozpoczęły się w nocy z 27 na 28 listopada we wsi Skierbieszów.
22 lutego 1943 roku Niemcy wstrzymali akcję przesiedleńczą na Zamojszczyźnie22 lutego 1943 roku Niemcy wstrzymali akcję przesiedleńczą na ZamojszczyźnieIPN

Członkowie stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny spotkali się dziś z kolejarzami na Dworcu Głównym PKP. Poczty sztandarowe i zaproszeni goście zbierają się dziś przy kaplicy na cmentarzu przy ulicy Lipowej. Mszę świętą za Dzieci Zamojszczyzny odprawia ksiądz Józef Bednarski.

Wysiedlonym Polakom zezwolono tylko na zabranie bagażu osobistego, nie przekraczającego 30 kg oraz 20 złotych. Akcję przeprowadzano brutalnie, rozdzielając rodziny i wysyłając gdzie indziej kobiety i dzieci, mężczyzn oraz starców. Z matkami mogły zostać jedynie dzieci do 6 miesięcy. Wiele osób, które nie chciały poddać się wysiedleniom, zastrzelono.

Wysiedleńców umieszczano w obozach przejściowych w Zamościu i Zwierzyńcu, gdzie przeprowadzano badania rasowe i dokonywano selekcji. Akcja objęła łącznie 110 tysięcy Polaków, w tym 30 tysięcy dzieci.

Główne uroczystości odbędą się w niedzielę Skierbieszowie.
Zobacz serwis specjalny: II WOJNA ŚWIATOWA>>>

Galeria: dzień na zdjęciach >>>