Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Petar Petrovic 19.01.2013

Kunert: szukamy grobów powstańców styczniowych

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa poszukuje miejsc pochówku powstańców styczniowych w Polsce i za granicami. Sekretarz Rady doktor Andrzej Kunert przypomina, że według obecnych danych na terenie Polski jest przeszło 600 obiektów związanych z powstaniem.
Weterani powstania styczniowego: Józef Dragun, przed 1929.Weterani powstania styczniowego: Józef Dragun, przed 1929. Narodowe Archiwum Cyfrowe/ www.audiovis.nac.gov.pl

Wśród nich jest 19 cmentarzy, jedna kwatera, 397 mogił zbiorowych i 123 pojedyncze groby. W tym roku mija 150. lat od wybuchu Powstania Styczniowego.

Andrzej Kunert wyjaśnia, że ciągle wiele miejsc spoczynku powstańców z 1863 roku jest nieznanych. Historyk tłumaczy, że w lasach może byś jeszcze dużo takich nieznanych grobów. Jak wyjaśnia - charakter wojny partyzanckiej powodował, że polegli byli grzebani w miejscu, w którym zginęli, tym samym mogiły były rozsiane na ogromnym obszarze działań wojskowych. Do tego dochodzi jeszcze praktyka zaborcy, który nakazał ukrywanie miejsc pochówku zamordowanych powstańców.

Doktor Kunert wyjaśnia, że pracownicy Rady cały czas prowadzą poszukiwania tych zapomnianych kwater i apelują do osób, które znają miejsca gdzie mogli być pochowani powstańcy styczniowi o przekazywanie tych informacji. Sekretarz Rady wyjaśnia też, że poszukiwania powstańczych mogił są prowadzone na terenach Litwy, Łotwy i Białorusi.

Podczas inauguracji obchodów 150. rocznicy wybuchu Powstania styczniowego prezydent Bronisław Komorowski apelował, aby 22 stycznia w rocznicę wybuchu zrywu na wszystkich cmentarzach powstańczych - i w Polsce, i poza jej granicami - płonęły znicze.

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku, kiedy Centralny Komitet Narodowy ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym i wezwał naród do powstania przeciwko Rosji. Było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX wieku. Przez rok walk poległo około 30 tysięcy osób, a około 40 tysięcy zostało zesłanych na Syberię.

>> Powstanie Styczniowe - serwis specjalny Polskiego Radia

"Kronika Powstania Styczniowego” – w Jedynce, we wtorki po godz. 23.10 i w niedziele po godz.15.00 , od stycznia do końca grudnia 2013 roku . Autorzy: Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>