Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 09.04.2013

Muzeum Historii Żydów Polskich. Burzliwe dzieje...

Budowa Muzeum Żydów Polskich miała kosztować około 100 mln złotych. Akt erekcyjny wmurowano w czerwcu 2007 roku i od razu zaczęły się kłopoty. Ich symbolem stały się kolejne terminy otwarcia placówki oraz kolejne dymisje dyrektorów.
Siedziba Muzeum Historii Żydów Polskich w WarszawieSiedziba Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie PAP/Radek Pietruszka

Pierwszym pełniącym obowiązki dyrektora Muzeum Żydów Polskich był Jerzy Halbersztadt. Zrezygnował ze stanowiska 21 kwietnia 2011 roku. Jako powód podał, że prowadzone przez niego muzeum od kilku lat ma trudności w uzyskaniu funduszy na budowę i finansowanie bieżącej działalności.

- Muzeum, które dotąd otrzymywało 1,3 mln złotych rocznie na swoją działalność, od roku 2012 otrzyma wyższą dotację w wysokości 2,5 mln złotych. Tymczasem przeprowadzone przez nas obliczenia wskazują, że przejęcie tego budynku w połowie 2012 roku i koszty jego utrzymania wyniosą 3 mln złotych - tłumaczył Halbersztadt.

Zastąpiła go Agnieszka Rudzińska, która w marcu 2012 roku również złożyła rezygnację, motywując swoją decyzję "kłopotami w komunikacji z podmiotami organizującymi muzeum”. Mogły być one spowodowane m.in. wzrostem kosztów inwestycji do 200 mln. złotych.

Kolejne terminy otwarcia muzeum przekładano. Placówka działa już jednak w nowej siedzibie. Radości z tego powodu nie kryje prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - To był bardzo ciężki projekt do realizacji. Mieliśmy różne krytyczne punkty. Wykonawca miał w pewnym momencie kłopoty finansowe. Z drżeniem myślałam o tym, jak to się zakończy. Traktuję to jako szczególny dar losu, że jednak udało się muzeum otworzyć - powiedziała prezydent Warszawy.

Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć wnętrza Muzeum Historii Żydów Polskich już 20 kwietnia. - Wtedy będzie pierwszy dzień otwarty. Zakładamy, że od 19 kwietnia ruszą warsztaty dla szkół. Pierwsza wystawa powinna wystartować 17 maja. Będzie prezentowała wyjątkowe zbiory filmowe z Polski międzywojennej. Zapisy tych Żydów, którzy wyjeżdżali do USA - tłumaczy Andrzej Cudak, pełniący obecnie obowiązku dyrektora placówki.

>>Zobacz serwis specjalny II wojna światowa<<

Na ekspozycję stałą trzeba będzie jeszcze poczekać. Jej montaż rozpocznie się w najbliższych tygodniach. Powinna być gotowa do końca tego roku i otwarta wiosną przyszłego roku.

Placówka ma ponad 12 tysięcy metrów kwadratowych. Prawie 5 tysięcy zajmie wystawa główna i ekspozycje czasowe. Ekspozycja ma być podzielona na osiem galerii dokumentujących różne etapy 1000-letniej historii Żydów i Polaków.

Posłuchaj relacji Mariusza Filara o Muzeum Historii Żydów Polskich

tj