Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Jaremczak 17.04.2013

Getto na zdjęciach. Wystawa 3D w fotoplastikonie

Do 16 maja można oglądać w warszawskim fotoplastikonie wystawę "Okno na tamtą stronę. Getto warszawskie w latach 1939-1945".
Mur getta w Warszawie przy placu Żelaznej BramyMur getta w Warszawie przy placu Żelaznej BramyWikipedia/Bundesarchiv

Pokazuje Muranów, Nalewki, Mirów z końca lat 30., a także życie codzienne w getcie, aż po widok zrównanej z ziemią dzielnicy w 1945 roku.
Wśród fotografii są też takie, które do tej pory nigdy nie były pokazywane publicznie. - Niektóre są wstrząsające - podkreśla dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Najczęściej na pierwszym planie są uśmiechnięci żołnierze niemieccy, ale na drugim ludzka tragedia.
48 zdjęć zostało specjalne przygotowanych do oglądania w trójwymiarze. - Są zdjęcia oficerów niemieckich, którzy getto traktowali jako atrakcję turystyczną i specjalnie przyjeżdżali do Warszawy, by fotografować się na tle umierających z głodu i upokorzonych ludzi - wyjaśniał Ołdakowski.
Ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner tłumaczy, że wystawa ma przede wszystkim wymiar edukacyjny. - Ta tragedia, zagłada getta, była tragedią nie tylko żydowską, ale też tragedią polską. Ginęli patrioci polscy żydowskiego pochodzenia - dodał ambasador.

Zobacz serwis portalu polskieradio.pl: Getto warszawskie >>>

Autorami zdjęć są m.in. Bil-Bilażewski, anonimowy niemiecki żołnierz Luftwaffe i Jurgen Stroop. Kolekcja znalazła się wśród pamiątek po Stanisławie Bagińskim, który w czasie II wojny światowej pracował dla biura informacji i propagandy AK. Do Muzeum Powstania Warszawskiego przekazała je Justyna Bagińska Nazar.

Zobacz serwis portalu polskieradio.pl: Powstanie Warszawskie>>>

IAR, tj