Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 18.04.2013

Cenne archiwa czekają zakopane pod ziemią

Po wojnie odnaleziono dwa zbiory legendarnego Archiwum Ringelbluma z getta – mówił w Jedynce Ryszard Burek (ŻIH). Trzeci może być zakopany pod ambasadą chińską, nie znaleziono też wciąż archiwum Bundu.
Mur warszawskiego getta przy placu Żelaznej BramyMur warszawskiego getta przy placu Żelaznej BramyBundesarchiv Bild 101I-134-0791-29A (Polen, Ghetto Warschau)
Posłuchaj
  • Ryszard Burek, wicedyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego na temat Archiwum Ringelbluma (Jedynka/Sygnały dnia)
Czytaj także

Żydowski Instytut Historyczny nosi imię Emanuela Ringelbluma od 2009 roku. Ryszard Burek, wicedyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, mówi, że instytut przechowuje jeden z najcenniejszych zbiorów, jeśli chodzi o zagładę Żydów polskich, tzw. Archiwum Ringelbluma.

Serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl: 70 rocznica powstania w getcie warszawskim >>>

Burek mówi, że dzieło Ringelbluma jest wyjątkowe. Gdy zaczęła się okupacja Emanuel Ringelblum przebywał akurat w Genewie. – Jednak kiedy wojska hitlerowskie wtargnęły do Polski, od razu wrócił do kraju. Zaczął dokumentować zbrodnie hitlerowskie przeciw narodowi żydowskiemu – opowiadał gość Jedynki. Ringelblum dokumentował życie codzienne Żydów pod okupacją, a potem życie getta. – Zbierał według systemowo ułożonych ankiet wszystkich dokumentów życia codziennego. Były to bilety, karty żywnościowe, legitymacje, ale i bilety teatralne. Kiedy zaczęły się likwidacje gett, czyli od 1941 roku, zaczął dokumentować zagładę. Zbierał relacje o likwidacji poszczególnych ośrodków w Polsce – wyjaśniał historyk.

Gość Jedynki zaznaczył, że dawny ośrodek Ringelbluma był w miejscu, gdzie obecnie jest ŻIH. W latach 30-tych była tam centralna biblioteka judaistyczna. Archiwista Ringelblum zgromadził wokół siebie grono osób, które mu pomagały. Była to organizacja konspiracyjna w kontakcie z Żydowską Organizacją Bojową, a także z polskim państwem podziemnym.

Ryszard Burek mówi, że archiwum z getta było ukrywane w kilku etapach. Najpierw w lipcu i sierpniu 1942 roku, gdy zaczęły się wywózki, ukryto dwa zbiory. Trzeci schowano tuż przed wybuchem powstania. Dwa pierwsze wydobyto w 1946 i 1952 roku. – Trzeci natomiast ciągle jest nieodnaleziony. Prawdopodobnie jest na terenie obecnej ambasady chińskiej – powiedział Ryszard Burek. Dodał, że na swoje odnalezienie czekają i inne archiwa, w tym także archiwum organizacji Bund, które ukrył Marek Edelman.

Burek przypomniał, że po wojnie ocalało niewielu Żydów, a ich eksterminacja odbywała się w systematyczny, precyzyjny sposób. – Doszło do zagłady praktycznie całego narodu. W Polsce przeżyło kilkadziesiąt tysięcy Żydów, na terenie ZSRR około dwustu tysięcy. To wszyscy, którzy ocaleli z ponad 3 milionów Żydów, po tej systematycznie prowadzonej zagładzie – powiedział gość Jedynki.

Burek podkreślił, że Żydzi ginęli również w powstaniach, które wywołali w Warszawie, Białymstoku, Sobiborze, Treblince.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski

agkm

>>>Przeczytaj całą rozmowę