Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 19.04.2013

Wyrok w sprawie Grudnia 70': Stanisław Kociołek uniewinniony

Stanisław Kociołek został uznany za niewinnego, dwaj wojskowi dostali wyroki w zawieszeniu. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie masakry robotników na Wybrzeżu.
Były wicepremier PRL Stanisław Kociołek (C) oraz zastępca ds. politycznych dowódcy 32. Pułku Zmechanizowanego blokującego Stocznię w Gdyni Bolesław F. (P) na sali sądowejByły wicepremier PRL Stanisław Kociołek (C) oraz zastępca ds. politycznych dowódcy 32. Pułku Zmechanizowanego blokującego Stocznię w Gdyni Bolesław F. (P) na sali sądowejPAP/Rafał Guz
Galeria Posłuchaj
  • Relacja Pawła Buszko (IAR): wyrok w sprawie Grudnia 1970
Czytaj także

Bolesław F. i Mirosław W. dostali po dwa lata w zawieszeniu na cztery. Dwoje sędziów złożyło zdania odrębne.

Prokurator domagał się dla oskarżonych po 8 lat więzienia.
Grudzień 1970: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Proces toczył się od połowy lat 90. Początkowo na ławie oskarżonych zasiadało kilkunastu działaczy aparatu komunistycznego. Zdaniem prokuratury, to wojskowi wydawali rozkazy użycia broni podczas blokady stoczni w Gdyni i Gdańsku. Oskarżenie twierdziło też, że Stanisław Kociołek miał współkierować działaniami wojska. Oprócz tego to on w lokalnych mediach zachęcał stoczniowców do powrotu do pracy. Gdy robotnicy przyszli pod stocznię, spotkały ich wystrzały z karabinów wojska i milicji.
Były PRL-owski wicepremier odpierał zarzuty. Stanisław Kociołek twierdził, że na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku miał niewiele do powiedzenia. A o blokadzie stoczni nie wiedział. Jak zaznaczał, działaniami aparatu represji kierowali wówczas dziś już nieżyjący generałowie wojska.
W grudniu 1970 roku od strzałów wojska i milicji zginęły na Wybrzeżu 44 osoby, ponad 1100 zostało rannych.

IAR/PAP/agkm