Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Jaremczak 23.04.2013

MSZ w Kijowie: nie upolityczniać kwestii Wołynia

Do zarejestrowanych w Sejmie projektów uchwał uznających część ukraińskich ruchów i ugrupowań zbrojnych za organizacje zbrodnicze odniósł się ukraiński MSZ.
Polskie ofiary zbrodni UPA na Wołyniu (Lipniki, marzec 1943 r.)Polskie ofiary zbrodni UPA na Wołyniu (Lipniki, marzec 1943 r.)Władysława Siemaszków/Wikipedia PD

PSL, PiS i SP chcą upamiętnić 70. rocznicę rzezi wołyńskiej uchwałą Sejmu mówiącą o ludobójstwie dokonanym przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) i inne formacje ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej.

Zdaniem ukraińskiego MSZ, taki krok przeczyłby wysokiemu poziomowi stosunków między dwoma krajami. Rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Perebyjnis przypomniał, że w ciągu ostatnich 20 lat, Ukraina i Polska mogą być wzorem tego, jak rozwiązywać sporne kwestie historyczne. Przypomniał, że Rada Najwyższa proponowała polskiemu Sejmowi ustanowienie dnia porozumienia Polaków i Ukraińców.

Zobacz serwis specjalny: II wojna światowa >>>
Według szacunków historyków w rzezi Wołynia zamordowanych zostało około 60 tysięcy Polaków. Natomiast strona ukraińska mówi też o 15 tysiącach Ukraińców, którzy zginęli w wyniku akcji odwetowych polskiego podziemia.

IAR, tj