Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 13.05.2013

Ekshumacje ofiar komunizmu. Wśród nich jest rotmistrz Pilecki

W latach 40. i 50. na Łączce pochowano kilkaset osób zamordowano w więzieniu na Rakowieckiej - mówi Krzysztof Szwagrzyk z IPN. W drugim etapie ekshumacji badacze chcą odnaleźć szczątki wszystkich zabitych.
Kwatera Na Łączce Cmentarza Wojskowego w WarszawieKwatera "Na Łączce" Cmentarza Wojskowego w WarszawieWikipedia/Zlisiecki
Posłuchaj
  • Krzysztof Szwagrzyk z IPN: nie będziemy naruszać obecnie istniejących mogił
  • Krzysztof Szwagrzyk z IPN: o ofiarach komunizmu pochowanych w kwaterze "Ł"
Czytaj także

To kolejne ekshumacje na tak zwanej Łączce. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczyna się właśnie drugi etap ekshumacji ofiar komunistycznego terroru. Grupa specjalistów z Instytutu Pamięci Narodowej chce odnaleźć szczątki osób, które zostały pochowane w bezimiennych mogiłach na kwaterze "Ł".
Ekipa archeologów, antropologów i genetyków będzie pracować przez kilka tygodni. W tym czasie - jak powiedział IAR Krzysztof Szwagrzyk z IPN - badacze spodziewają się odnaleźć szczątki około dwustu osób.
W czasie ubiegorocznych wykopalisk znaleziono szczątki ponad stu zamordowanych. Siedem osób udało się zidentyfikować dzięki badaniom DNA.
Na Powązkach na stałe będzie pracować kilkanaście osób. Do tego liczni wolontariusze, którzy już się zgłosili do pomocy.
Są duże szanse, że uda się szybko odnaleźć szczątki rotmistrza Witolda Pileckiego. W ubiegłym roku odnaleziono mogiłę, gdzie pochowano ostatniego przywódcę Narodowych Sił Zbrojnych, Stanisława Kasznicę. Stracono go 12 maja 1948 roku, czyli dwa tygodnie przed śmiercią Pileckiego - tłumaczy Krzysztof Szwagrzyk. A to oznacza, że mogiła rotmistrza powinna znajdować się w promieniu kilku metrów.

IAR/agkm

Zobacz serwis specjalny: Katyń >>>

''