Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 07.06.2013

Czeszka, Niemka i Rusinka. Przegląd żon Piastów

Dużo obcej krwi płynęło w żyłach książęco-królewskiej dynastii Piastów. Żony pierwszych władców Polski pochodziły zwykle z Czech, Niemiec, albo z Rusi.
Bolesław ChrobryBolesław ChrobryWikiopedia/PD
Posłuchaj
  • Mediewista dr Grzegorz Pac o żonach pierwszych Piastów (Jedynka/Naukowy zawrót głowy)
Czytaj także

- Mariaż z obcą dynastią dawał szanse na sojusz. Poza tym żona z "własnego podwórka” była zawsze niżej urodzona, a chodziło przecież o to, żeby się podciągnąć - mówi dr Grzegorz Pac, mediewista z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pierwszą żoną naszego pierwszego historycznego władcy Mieszka I była czeska księżniczka Dobrawa. Postać niezwykle ważna, bo to ona przyniosła chrześcijaństwo. Nie wiadomo jednak, czy stało się to w momencie ślubu, czy chrzest był wcześniej. Najprawdopodobniej jednak była fundatorką pierwszego kościoła na polskich ziemiach. Chodzi o kościół na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. – Wiemy na podstawie badań archeologicznych, że jest to bardzo stary kościół, z całą pewnością z X wieku – powiedział Pac.

Drugą żoną Mieszka I była Niemka - Oda. Podobno była mniszką. Zrezygnowała z tego stanu, by wyjść właśnie za Mieszka. Jej koniec był dość smutny, bo wszystko na to wskazuje, że została wygnana z Polski przez Bolesława, syna Mieszka z pierwszego małżeństwa. Bolesław Chrobry miał aż cztery żony. Najbardziej zapamiętana została Emnilda. Pochodziła z Niemiec, ale był córką księcia słowiańskiego Dobromira.

Z kolei żoną Mieszka II była Rycheza, postać bardzo znacząca. Po kądzieli była wnuczką Cesarza Ottona II. Ich ślub zawarto jeszcze w czasach wojen między Henrykiem II a Bolesławem Chrobrym. – Wydaje się, że był to element jednego z porozumień pokojowych – powiedział Pac.

Z ich związku urodził się Kazimierz Odnowiciel. Za żonę wziął Dobroniegę, która była Rusinką. Podobnie jak w przypadku innej Rusinki Zbysławy, pierwszej żony Bolesława Krzywoustego, niewiele o niej wiadomo. Można jednak powiedzieć, że te małżeństwa były polityczne.

Audycję "Naukowy zawrót głowy" prowadziła Katarzyna Kobylecka