Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 30.06.2013

Pomnik ofiar zbrodni wołyńskiej stanie w Warszawie

To będzie wyraz czci i pamięci o Polakach zamordowanych 70 lat temu na Kresach.
Polskie ofiary zbrodni UPA na Wołyniu (Lipniki, marzec 1943 r.)Polskie ofiary zbrodni UPA na Wołyniu (Lipniki, marzec 1943 r.)Władysława Siemaszków/Wikipedia PD
Posłuchaj
  • O pomniku Ofiar Zbrodni Wołyńskiej mówi sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert. (IAR.W.Banach)
Czytaj także

11 lipca prezydent odsłoni pomnik poświęcony polskim ofiarom mordów popełnionych przez UPA w latach II wojny światowej. Uroczystość odbędzie się w Warszawie w 70. rocznicę kulminacji zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Pomnik stanie na Skwerze Wołyńskim na warszawskim Marymoncie - wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert. Monument rozmieszczony na około 160. metrach kwadratowych. Jego głównym elementem siedmiometrowy krzyż. Przed krzyżem znajdzie się 18 tablic z nazwami miejscowości z siedmiu przedwojennych województw II Rzeczypospolitej, w których dokonano masowych mordów w latach 1942-1947. Między krzyżem a tablicami będzie sarkofag, w którym złożone zostaną kapsułki z grudkami ziemi z tych miejscowości.

Ten, niebawem odsłonięty pomnik, będzie ważnym elementem pamięci i edukacji o zbrodni popełnionej przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach - uważa prezes Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Pomordowanych przez Nacjonalistów Ukraińskich Szczepan Siekierka. Jak podkreśla, będzie to miejsce, do którego będzie można przyprowadzać młodzież i przekazywać wiedzę o tamtej zbrodni. Zarazem Szczepan Siekierka zwraca uwagę, że ten pomnik nie jest po to by rozdrapywać rany lecz po to, by prawda była nazwana i pamiętana.

Autorem nowego monumentu poświęconego ofiarom zbrodni wołyńskiej jest rzeźbiarz Marek Moderau, znany m.in. jako autor pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Zobacz serwis - II Wojna Światowa>>>

mc