Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Michał Karpa 10.07.2013

Pożar Hotelu Lambert w Paryżu

Płonie historyczny budynek, będący dla Polaków symbolem XIX-wiecznego obozu powstańczo-niepodległościowego.
Strażacy walczą z ogniem w Hotelu LambertStrażacy walczą z ogniem w Hotelu LambertPAP/EPA/IAN LANGSDON

Ogień pojawił się po północy, zajął poddasze i szybko rozprzestrzenił w budynku i na dziedzińcu.
Do akcji ratowniczej skierowano ponad 170 strażaków i 50 wozów. Jeden strażak jest lekko ranny, nie ma ofiar z poważniejszymi obrażeniami, ponieważ hotel był niezamieszkany – prowadzono w nim prace remontowe.

Położony na wyspie św. Ludwika, w czwartej dzielnicy Paryża, Hotel Lambert to XVII-wieczne dzieło architektury. Budynek zaprojektowany został przez Louisa Le Vau, który nadzorował rozbudowę pałacu wersalskiego dla Ludwika XIV.

W latach 1843-1875 Hotel Lambert należał do książąt Czartoryskich. W okresie zaborów był ośrodkiem skupiającym elitę polskiej emigracji – bywali tam m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Fryderyk Chopin. W 1975 roku Czartortyscy sprzedali go rodzinie Rothschildów. Budynek należy obecnie do brata emira Kataru – został przez niego kupiony w 2007 roku za kwotę 60 mln euro.

Strażacy gaszą pożar w Hotelu Lambert - zobacz galerię zdjęć >>>

W sierpniu 2009 roku przeciwko projektowi przebudowy rezydencji przez katarskiego właściciela wystąpiło na drodze sądowej stowarzyszenie Historyczny Paryż, obawiając się zniszczenia walorów rezydencji. W tej sprawie interweniowała też u władz francuskich ambasada RP w Paryżu, by zapobiec perspektywie zniszczenia śladów polskiej przeszłości zabytku.
Przeciwników projektu niepokoiła modernizacja budynku (np. instalacja w zabytkowych wnętrzach łazienek czy nowoczesnych wind), budowa podziemnego parkingu pod dziedzińcem czy naruszenie "wiszącego" ogrodu rezydencji. Pod wpływem krytyki właściciel wycofał się z najbardziej kontrowersyjnych punktów projektu modernizacji i w styczniu 2010 roku została zawarta ugoda.
thelocal.fr/PAP/mk

''