Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 11.07.2013

Odsłonięto pomnik wołyński. Prezydent: prawda nigdy nie szkodzi

Rzetelna prawda o zbrodni wołyńskiej może być drogą do polsko-ukraińskiego pojednania - mówił prezydent Bronisław Komorowski
Pomnik na Skwerze WołyńskimPomnik na Skwerze WołyńskimPAP/Rafał Guz

Prezydent Komorowski odsłaniając pomnik upamiętniający ofiary tamtych tragicznych wydarzeń powiedział, że prawda o tej zbrodni powinna być początkiem drogi do pojednania między obu narodami.

- Prawda nawet wtedy, gdy jest bolesna, nigdy nie szkodzi. Prawda w pełni zrozumiana i odpowiednio przeżyta może być wielką szansą na to, by rzetelna wiedza o tamtym dramacie stała się fundamentem polsko-ukraińskiego pojednania. Nie chcemy pamiętać przeciwko komukolwiek. Chcemy pamiętać, by żyć mądrzej i lepiej budować sąsiedztwo i współpracę polsko-ukraińską – powiedział prezydent Bronisław Komorowski.
Prezydent przypomniał przy tej okazji niedawną, wspólną deklarację polskich i ukraińskich duchownych. Biskupi jednoznacznie określili wydarzenia sprzed 70 lat jako zbrodnię. Napisali również, że kościół grekokatolicki potępił skrajny nacjonalizm i szowinizm, które stały się przyczyną zbrodni wołyńskiej.

- Dzisiaj, jako obywatele wolnej Rzeczypospolitej, jesteśmy wspólnie odpowiedzialni za to, co uczynimy z tą bolesną prawdą o zbrodni wołyńskiej - powiedział prezydent.
Prezydent przypomniał, że na warszawskim Skwerze Wołyńskim, gdzie stanął pomnik Ofiarom Zbrodni Wołyńskiej, od kilkunastu lat powstaje miejsce pamięci Polaków żyjących na Wschodzie. Pamięć o nich kultywują rodziny kresowe, którym udało się ocalić od zapomnienia ważną kartę polskiej historii. - Suwerenna i demokratyczna Polska jest wam za to wdzięczna - powiedział Bronisław Komorowski.

IAR/agkm

Wołyń 1943-1944 - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

CBOS: co trzeci Polak nie słyszał o rzezi wołyńskiej >>>

Na
Na skwerze Wołyńskim w Warszawie odsłonięto pomnik ofiar zbrodni UPA. W Warszawie odbywają się uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni wołyńskiej, fot. PAP/Rafał Guz