Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 28.08.2013

Gen. Jaruzelski stanie przed sądem? Dowiemy się za miesiąc

Termin wydania nowej opinii dotyczącej tego, czy zdrowie gen. Wojciecha Jaruzelskiego pozwala na sądzenie go za wprowadzenie stanu wojennego, został wydłużony do połowy października.
Wojciech JaruzelskiWojciech Jaruzelskicolasito77/Wikimedia Commons

- Badania są wyznaczone na połowę października, nie informujemy o ich dokładnym terminie - powiedziała sędzia Maja Smoderek z warszawskiego sądu okręgowego. Dodała, że decyzji sądu po uzyskaniu wyników badań należy się spodziewać w drugiej połowie października.
STAN WOJENNY - zobacz serwis specjalny>>>

W połowie lipca sąd okręgowy postanowił, aby biegli z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego po przeprowadzeniu badań 90-letniego Jaruzelskiego orzekli, czy stan jego zdrowia pozwala na udział w rozprawach i pod jakimi warunkami. Sąd wyznaczył biegłym termin na wydanie opinii do 1 września.
W pierwszej połowie lipca katowicki IPN - który oskarżał w sprawie stanu wojennego - wystąpił do sądu, aby zlecił weryfikację poprzednich opinii, zgodnie z którymi Jaruzelski nie może uczestniczyć w procesach sądowych ze względu na stan zdrowia. Wniosek w tej sprawie został skierowany po obchodach 90. urodzin generała w warszawskim hotelu z udziałem jubilata. Jaruzelski zapewniał w lipcu, że wróci na ławę oskarżonych, jeśli lekarze uznają to za możliwe.
GRUDZIEŃ 1970 - zobacz serwis specjalny>>>
Jaruzelski jest oskarżony przez IPN o kierowanie zbrojnym związkiem przestępczym, który bezprawnie przygotowywał i wprowadził w Polsce 13 grudnia 1981 roku stan wojenny. W oddzielnym procesie stoi też pod zarzutem kierowania masakrą robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku.
W styczniu 2012 roku Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła tajna grupa przestępcza pod wodzą Jaruzelskiego w celu likwidacji Solidarności, zachowania ówczesnego ustroju oraz osobistych pozycji we władzach. Uwzględniając wniosek IPN, sąd wymierzył wtedy karę dwóch lat w zawieszeniu byłemu szefowi MSW gen. Czesławowi Kiszczakowi za udział w tej grupie przestępczej. Od tego zarzutu uniewinniono zaś byłego I sekretarza KC PZPR Stanisława Kanię.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk