Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Petar Petrovic 30.08.2013

33. rocznica Sierpnia 80 w Szczecinie. "Pewne wartości, jak wolność i godność, są dla nas bardzo ważne”

W samo południe zawyją w Szczecinie syreny, na znak pamięci wydarzeń sprzed 33 lat. To tu 30 sierpnia 1980 roku zostały podpisane porozumienia między strajkującymi robotnikami a przedstawicielami PRL-owskiej władzy.
Ratyfikowanie porozumień sierpniowych w Szczecinie przez pierwszego sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Janusza Brycha. Pierwszy od lewej Marian JurczykRatyfikowanie porozumień sierpniowych w Szczecinie przez pierwszego sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Janusza Brycha. Pierwszy od lewej Marian JurczykStefan Cieślak/Wikipedia

W południe przed bramą stoczni szczecińskiej delegacje związkowe "Solidarności" z całego kraju złożą kwiaty i zapalą znicze. Przewidziano wystąpienia przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy oraz dyrektora szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Marcina Stefaniaka. - Moment podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu to ostatni etap końca komunizmu. Dlatego warto zachować w pamięci tę historię - mówi Marcin Stefaniak. - Potrafimy się zorganizować, tak że pewne wartości, jak wolność i godność, są dla nas bardzo ważne. Potrafimy poświęcić się dla dobra wspólnego. To według mnie jest największa lekcja, jaka płynie z Sierpnia '80. I my te cechy mamy, tylko o nich zapominamy - dodaje dyrektor szczecińskiego oddziału IPN.

>>>Zobacz serwis specjalny Sierpień'80>>>

O 14 odbędzie się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Centrum Dialogu "Przełomy". To nowy oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, w którym zaprezentowana zostanie ekspozycja związana z powojenną historią miasta. Oddanie budynku do użytku planowane jest na początek nowego roku, zaś otwarcie ma nastąpić we wrześniu 2014 roku.
Obchody rocznicy Sierpnia '80 w tym roku połączone są z uroczystościami przypominającymi strajk robotników w 1988 roku. Na niedzielę zaplanowano dzień otwarty szczecińskiego portu, a także rekonstrukcję historyczną robotniczych protestów. Główne uroczystości odbędą się 3 września, kiedy to dokładnie mija 25 lat od zakończenia najdłużej trwającego w historii Polski strajku robotniczego. Zaplanowano dyskusje historyczne, a także uroczyste odznaczenie uczestników ówczesnych wydarzeń "Krzyżem Wolności i Solidarności".

18 sierpnia 1980 roku o godz. 10.30 część wydziałów w Stoczni Szczecińskiej im. Warskiego przerywa pracę. Przed bramą główną gromadzi się kilka tysięcy pracowników. Wysyłany na rozmowy I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR jest bezradny. Komuniści zaczynają zdawać sobie sprawę, że tej lawiny strajkowej ogarniającej cały kraj nie da się już powstrzymać.

Zajrzyj na strony serwisu ”Radia Wolności”>>>

pp/IAR

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>