Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Karpa 30.08.2013

Gdańsk: Guy Sorman na rocznicę Sierpnia '80

Stolica Europy powinna być w Gdańsku – taką opinię głosi francuski publicysta polityczny i filozof Guy Sorman, który w piątek w południe wygłosi wykład w gdańskim Dworze Artusa.
Fontanna Neptuna w GdańskuFontanna Neptuna w GdańskuSymphony/CC/Wikipedia

Guya Sormana zaprosił do Polski szef Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski.

– To nietypowy francuski intelektualista, bardzo proamerykański, który postawił tezę – dla Francuzów przecież niewygodną, że nie Strasburg, nie Bruksela są sercem Europy, ale takie miejsca, które ją naprawdę zmieniły, jak na przykład Gdańsk. Przyjeżdża zatem ktoś, kto bardzo poważnie traktuje nasze dziedzictwo – mówił Basil Kerski.

Wykład Guy Sormana, który publikuje m.in. w „Le Figaro” i „The Wall Street Journal”, odbywa się w ramach obchodów 33. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Sierpień 1980 - serwis specjalny >>>

Wizyta francuskiego politologa i filozofa związana jest z obchodami 33. rocznicy strajków sierpniowych. Robotnicze protesty - jeszcze w lipcu 1980 roku - rozpoczęły się w Świdniku i Lublinie, a następnie opanowały zakłady w innych miastach.

Momentem przełomowym był strajk Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej, do którego zaczęły dołączać delegacje strajkujących zakładów pracy z pozostałych miast. Powstał wówczas Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Stoczni Gdańskiej, który nastęnie sformułował 21 postulatów, wśród których do najważniejszych należały żądania utworzenia wolnych związków zawodowych i przywrócenia do pracy, uprzednio usuniętych za działalność związkową, Lecha Wałęsy i Anny Walentynowicz. Żądano również podwyżek płac i wybudowania pomnika ofiar Grudnia 1970.

Wszystkie te postulaty zostały 31 sierpnia zaakceptowane przez władze komunistyczne, rząd zawarł tzw. porozumienia sierpniowe z trzema głównymi komitetami strajkowymi, w wyniku czego możliwe stało się zarejestrowanie ogólnopolskiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" – pierwszego i jedynego niezależnego od władz związku zawodowego w państwach bloku sowieckiego.

IAR/Radio Gdańsk/mk