Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Chodurski 08.11.2013

Upamiętniono ofiary KL Warschau, na razie tylko tablicą

Konzentrationslager Warschau, w latach wojny był to jedyny obóz koncentracyjny zlokalizowany w centrum stolicy państwa okupowanego przez hitlerowskie Niemcy.
Tablicę ku czci Ofiar Obozu KL Warschau odsłonięto na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie.Tablicę ku czci Ofiar Obozu KL Warschau odsłonięto na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie.PAP/EPA/Tomasz Gzell
Posłuchaj
  • O potrzebie upamiętnienia KL Warschau mówi prof. Włodzimierz Bojarski (źr.IAR)
Czytaj także

Tablicę odsłonięto na dziedzińcu muzeum więzienia na Pawiaku - innego, bardziej znanego miejsca - gdzie hitlerowcy przetrzymywali i mordowali Polaków. Uroczystość zgromadziła mieszkańców stolicy, przedstawicieli stowarzyszeń kombatantów i organizacji walczących o pomnik ku czci ofiar KL Warschau, który miałby stanąć na warszawskiej Woli. Zgromadzonych przywitał profesor Włodzimierz Bojarski. Mówił o "zbrodni niepamięci".

Obóz koncentracyjny KL Warschau - zwany Gęsiówką, ze względu na położenie przy ulicy Gęsiej - został utworzony w połowie 1942 roku po zasadniczej likwidacji getta warszawskiego. Zginęło tam około 20 tysięcy ludzi, wskutek morderczej pracy i rozstrzeliwań a także epidemii. Obóz funkcjonował do wybuchu Powstania Warszawskiego. Był jedynym kacetem na wschód od Łaby wyzwolonym nie przez Armię Czerwoną a przez powstańców, żołnierzy Podziemnego Państwa Polskiego.

W 1945 roku Gęsiówka stała się ponownie więzieniem i obozem koncentracyjnym, tym razem nadzorowanym przez NKWD. Potem rolę nadzorców przejęło UB. Śledztwo dotyczące KL Warschau prowadzi IPN. Po raz kolejny przesunięto termin jego zakończenia. Nie posuwa się też do przodu sprawa pomnika.

Zobacz serwis II wojna światowa>>>

mc