Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Wojciech Dorosz 23.02.2014

Bereś - Warpechowski w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

To kolejna "propozycja nie do odrzucenia" sopockiej galerii. Sztuka prekursorów polskiego performance’u – niełatwa w odbiorze, choć, jak mało która, demokratyczna. Pokolenie ojców sztuki "procesualnej" odchodzi.
Jerzy Bereś Ołtarz spokojuJerzy Bereś "Ołtarz spokoju"mat. prom.

Jerzy Bereś nie doczekał tej wystawy (1930 – 2012). 9 lutego odszedł Jan Świdziński (1923). Kuratorka prezentacji – dr Dorota Grubba – zwraca uwagę na skojarzenie tytułu wystawy z rytuałem – "Ablucje". Trudno też tę sztukę opowiedzieć, choć podejmowaliśmy takie próby wraz z dyrektorem PGS – Zbigniewem Buskim – nie raz: podczas Dwubiegunowych Spotkań Performerów/ek (2013, 2014) czy wystawy. To kolejna "propozycja nie do odrzucenia" sopockiej galerii. Sztuka  prekursorów polskiego performance’u – niełatwa w odbiorze, choć, jak mało która, demokratyczna. Pokolenie ojców sztuki "procesualnej" odchodzi... Niewiele też mamy czasu na rozmowę, bo w tym wydaniu – sporo tematów.

Praca
Praca Jacka Staniszewskiego

Oto – najnowsza wystawa, otwarta w czwartek (20 lutego): "Zapisy Przemian 2 – Współczesne malarstwo polskie z kolekcji Krzysztofa Musiała". Kolekcjonerom – zazwyczaj – zawdzięczamy szansę obcowania naraz z większą liczbą dzieł największych artystów. Wystawy "zbiorowe" nie zawsze budzą respekt, ale radość oglądania – bezdyskusyjna. Usłyszymy wypowiedź samego właściciela kolekcji.

Obraz
Obraz Aleksandra Kobzdeja z kolekcji Krzysztofa Musiała

23 lutego, w momencie, kiedy zaczniemy spotkanie w MBK, zostanie zamknięta, omówiona już przez nas, wystawa mistrza i ucznia: Krechowicz/Staniszewski. Kto przeczytał nasz wpis, może jeszcze zdąży zobaczyć, a warto!
Z ostatniej chwili: wszystkie powyższe tematy są aktualne, ale omówimy je w skrócie, ponieważ głównym tematem stają się polsko – ukraińskie związki PGS z Lwowską Narodową Galerią Sztuki im. B. G. Woźnickiego. Najbliższa wystawa – "Twórczość Romana Sielskiego (1903-1990)" (od 27 lutego).

Roman
Roman Sielski "Pejzaż morski. Port z dopływającym statkiem", 1931, Muzeum Narodowe, Warszawa

W drugiej części Magazynu przygotujemy się do naszych wspólnych działań z Teatrem na Plaży . Kiedy rozmawialiśmy, otwierając rok w MBK, dyrektor sceny - Michał Grubman - był pełen entuzjazmu, ale zastrzegał, że na konkrety przyjdzie czas w … lutym. To – ostatnie w lutym 2014 wydanie Magazynu, a więc, Panie Michale …

/

Wydanie zresztą zaczniemy od teatru. Warszawski Teatr Ateneum im. S. Jaracza pobudza naszą wyobraźnię zapowiedzią swoich najbliższych premier. Opowiemy o premierze, która już w czwartek (27 lutego). To – "Tramwaj zwany pożądaniem" T.Williamsa w przekładzie Jacka Poniedziałka i w reżyserii … Bogusława Lindy . W roli Blanche – Julia Kijowska (od tego sezonu w Teatrze Ateneum, możemy ją  także oglądać w filmie "Pod Mocnym Aniołem") i jej głosu (ciekawego!) posłuchamy.


Z przyjemnością wrócilibyśmy jeszcze do "Dziadów" w Teatrze Polskim we Wrocławiu , bo realizacja Michała Zadary wzbudziła spory entuzjazm, czego nie spodziewaliśmy się, w końcu to – I, II i IV część – bez skrótów (ponad 5 godzin!) Może… jednak uda się wcześniej niż za rok wrócić do tego przedstawienia, tymczasem -
zapraszamy do słuchania "Magazynu Bardzo Kulturalnego"  w każdą niedzielę między 19.00 a 20.00,
Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca oraz dyrektor Zbigniew Buski i koordynująca nasze spotkania w Galerii Anna Lejtkowska .

/
fot. Andrzej Dubas
Program – tradycyjnie – z Let’s Art Cafe w PGS zrealizuje Andrzej Dubas z Radia Gdańsk.