Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Izabela Woroniecka-Cieślak 20.11.2015

"Słowo historii. Fotoeseje" - album, który ocala od zapomnienia

Historia publikacji, o której mówimy w kolejnym odcinku "Trójkowego znaku jakości", zaczyna się od albumu zdjęć nieznanego autora, a kończy na pięknych tekstach kilku polskich autorów.
Posłuchaj
  • Michał Nogaś opowiada o publikacji "Słowo historii. Fotoeseje" (Trójkowy znak jakości)
Czytaj także

Pewnego dnia do Muzeum Wojska w Białymstoku pani Anna przyniosła album ze zdjęciami, które od lat przechowywane były w jej rodzinnym domu. Nie wiedziała, kogo przedstawiają fotografie i kto jest ich autorem.

Analiza historyczna materiału pomogła ustalić, że to swoisty fotoreportaż dokumentujący wędrówkę polskich repatriantów z ZSRR w latach 1921-1924. Zdjęcia przedstawiające anonimowych ludzi powracających do kraju po wojnie polsko-bolszewickiej zostały wydane w formie albumu. Na tym jednak nie zakończyła się historia ocalałych obrazów…

Wybrane fotografie stały się punktem wyjścia do napisania opowieści o wędrówce ze Związku Radzieckiego do Polski. Autorami inspirowanych zdjęciami historii zostali: Piotr Nesterowicz, Wojciech Nowicki, Daniel Odija, Michał Olszewski, Filip Springer i Ilona Wiśniewska. - Autorzy stworzyli opowieści do kilkunastu zdjęć przedstawiających kilkudziesięciu ludzi. W jakimś sensie wymyślili im na nowo życie, wyłowili ich z niebytu niepamięci - mówi w audycji Michał Nogaś.

Dziennikarz zdradza, gdzie można kupić poświęconą repatriantom publikację, i wprowadza słuchaczy Trójki w świat ujętych w albumie fotografii oraz powstałych na ich podstawie opowieści. Te historie rozbudzają wyobraźnię i przybliżają historię.

***

Tytuł audycji: Trójkowy znak jakości
Prowadzi: Michał Nogaś
Data emisji: 20.11.2015
Godzina emisji: 7:45

materiały promocyjne Muzeum Wojska w Białymstoku/iwo