Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Kacper Wróblewski 15.01.2020

"Świadectwo najgorszej z możliwych wojen". Hiszpania rozdrapuje rany

– W tej książce mówimy o wojnie sprzed 80 lat, która budzi niezwykłe emocje i wciąż dzieli Hiszpanów pod względem politycznym, społecznym, ludzkim – opowiada o książce "Strup" autor audycji, Mariusz Cieślik

Okładka książki "Strup" Okładka książki "Strup"

Osiemdziesiąt lat po zakończeniu wojny domowej Hiszpania wciąż nie wie, co zrobić z ciałami ofiar. Musiało minąć ćwierć wieku od śmierci generała Francisco Franco, by rodziny odważyły się szukać swoich zamordowanych bliskich. Szukają ich nadal: w przydrożnych rowach, zasypanych studniach, na polach, w płytkich zbiorowych grobach. W ciągu ostatnich kilkunastu lat hiszpańskie organizacje pozarządowe otwarły siedemset czterdzieści anonimowych mogił. Ekshumowały ponad dziewięć tysięcy ciał cywilów zamordowanych przez nacjonalistów. Nikt tak naprawdę nie wie, ile jeszcze jest takich grobów. Są we wszystkich regionach kraju, kości leżą w nich do dziś.

"Strup" to opowieść o kraju, który w imię przyszłości miał zapomnieć o swoich upiorach, ale mu się to nie udało. O Fausto, który nie godzi się na to, by jego ojciec spoczywał obok swojego mordercy, o Emilio, który chciał tylko odnaleźć dziadka, a przypadkiem wywołał lawinę, i o Josetxo, bratanku Pierwszego, Który Oddał Życie.

– Ta sprawa nigdy nie została załatwiona. Nigdy nie było ekshumacji, badań historycznych i ukarania winnych. To wciąż wraca z wielką siłą – podkreśla Mariusz Cieślik. 

Katarzyna Kobylarczyk przemierza Hiszpanię szlakiem umarłych, zamordowanych, zaginionych. Męczenników i bohaterów. Ofiar i zbrodniarzy. Rodzin, które chcą szukać, i tych, które nie chcą rozdrapywać starych ran.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 15.01.2019
Godzina emisji: 10.12

kw/ml