Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Jaremczak 15.01.2015

Czy rząd wystarczająco pomaga Polakom z Donbasu?

Zdaniem Michała Dworczyka z Fundacji Wolność i Demokracja polskie władze źle zorganizowały program pomocy dla Polaków, którzy uciekli z Donbasu. Decyzji rządu bronił natomiast w radiowej Trójce poseł PO Robert Tyszkiewicz.
Rodzina ewakuowana z Donbasu - Wiktoria i Witalij Sobolewscy z córkami, w swoim pokoju w ośrodku Caritas Archidiecezji Warmińskiej w RybakachRodzina ewakuowana z Donbasu - Wiktoria i Witalij Sobolewscy z córkami, w swoim pokoju w ośrodku Caritas Archidiecezji Warmińskiej w RybakachPAP/Tomasz Waszczuk
Posłuchaj
  • Michał Dworczyk (Fundacja Wolność i Demokracja) i Robert Tyszkiewicz (PO, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych) o sytuacji Polaków ewakuowanych z Donbasu (Puls Trójki/Trójka)
Czytaj także

Jak przekonywał Michał Dworczyk, ci którzy zdecydowali się wyjechać ze wschodniej Ukrainy, zostali pozostawieni sami sobie. Sprawa dotyczy przede wszystkim tych, którzy na własną rękę przyjechali do Polski.

- Od kilku miesięcy te osoby nie mogą liczyć na żadną instytucjonalną pomoc od państwa polskiego. Mieszkają w różnych miejscach Polski, głównie dzięki temu, że osoby prywatne udzieliły im schronienia - przekonywał Dworczyk. Jego zdaniem, osoby te są dużo gorzej traktowane niż Ukraińcy polskiego pochodzenia, którym kilka dni temu rząd zorganizował transport do Polski. - Słyszymy teraz, że te osoby zostaną uwzględnione, jeśli zgłoszą się jakieś osoby prywatne i będą chciały przekazać pomoc. To bardzo dobrze, ale to trochę za mało - powiedział. Jak dodał, sprawa dotyczy 50 osób.

Z kolei poseł PO Robert Tyszkiewicz przekonywał, że dopóki konflikt na wschodzie Ukrainy będzie trwać, dopóty Polska musi być gotowa na przyjęcie kolejnych uchodźców. - Jako państwo sąsiedzkie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że trzeba wszystkim uchodźcom zapewnić niezbędną pomoc - stwierdził.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jak podkreślił, jest dumny z tego, że polski rząd w sposób zorganizowany przeprowadził akcję sprowadzania Polaków z zagrożonych terenów. - Mnie to zaimponowało. Wszystkie instytucje państwowe zdały ten egzamin na medal - dodał.

Grupa prawie 180 naszych rodaków przybyłych z ogarniętego wojną Donbasu rozpoczęła nowe życie w Rybakach i Łańsku. Na Ukrainie zostawili cały swój dotychczasowy dorobek, przyjaciół, domy, zebrany majątek. Uciekli spod bomb. Przyjazd do Polski stał się dla nich szansą na spokojne życie. W ten sposób wypełnia się także wola ojców i dziadków, których dramatyczne zwroty historii XX-wieku rzuciły daleko od ojczyzny. Często boją się przedstawiać w obawie o bliskich, których pozostawili w Donbasie.

Przez najbliższe pół roku będą się adaptować do nowych warunków, uczyć języka, szukać pracy i nowych domów. Chociaż nie przyjechali z niczym - mają zawody, wykształcenie, ambicje, plany - to jednak będą potrzebowali wsparcia starej ojczyzny.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadził: Damian Kwiek

Goście: Michał Dworczyk (Fundacja Wolność i Demokracja), Robert Tyszkiewicz (poseł PO)

Data emisji: 15.01.2015

Godzina emisji: 17.44

(aj,fbi)