Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Jaremczak 24.01.2015

Szef polskiej dyplomacji powinien przeprosić Rosjan?

Rosja domaga się od szefa polskiej dyplomacji przeprosin za jego wypowiedź dotyczącą wyzwalania Auschwitz. Czy rzeczywiście Grzegorz Schetyna - mówiąc w Polskim Radiu, że dokonali tego Ukraińcy - obraził Rosję? Dyskutowali o tym goście audycji "Śniadanie w Trójce".
Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna zapewnia, że jego wypowiedź o tym, że to Ukraińcy otwierali bramy obozu w Auschwitz, nie była antyrosyjskaMinister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna zapewnia, że jego wypowiedź o tym, że to Ukraińcy otwierali bramy obozu w Auschwitz, nie była antyrosyjskaPAP/Aleksander Koźmiński

- Uważam, że powinien przeprosić - oświadczył Andrzej Rozenek. Poseł Twojego Ruchu zwrócił uwagę, że wypowiedź Grzegorza Schetyny dotyczy kwestii historycznych, o których powinni dyskutować historycy, a nie politycy i dyplomaci. - Wiemy doskonale, że to Armia Czerwona wyzwoliła Auschwitz, a nie jacyś Ukraińcy - podkreślił Rozenek. Przyznał jednocześnie, że w szeregach Armii Czerwonej służyli mieszkańcy wielu republik radzieckich.

Jarosław Kalinowski z PSL uważa, że 70. rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz powinna być "jak najdalej od polityki". Niestety tak nie jest. - Już wcześniej ze strony Rosji były próby upolityczniania tematu. Natomiast minister spraw zagranicznych popełnił błąd - powiedział. Zaznaczył przy tym, że wypowiedź Schetyny "stała się pretekstem" do tego, by "lżyć Polskę i Polaków".

Z kolei Ryszard Czarnecki z PiS uznał, że wypowiedź szefa MSZ była zła, niefortunna i nie powinna paść. Jednocześnie uznał, że źle się dzieje, iż zapomina się o tym, że w armii radzieckiej byli też Polacy. - Dla mnie, historyka, jest to rzecz niedopuszczalna - podkreślił.

Szefa polskiej dyplomacji broniła Julia Pitera z PO. - Niewspółmierny jest hałas, jaki Rosjanie spowodowali, bo nie było tam niczego obraźliwego. Minister Schetyna nikomu niczego nie odmówił - powiedziała. Jak tłumaczyła, w przeszłości ze strony czołowych polityków rosyjskich padało wiele obraźliwych słów pod adresem Polski i wówczas Warszawa nie domagała się od Moskwy przeprosin. - Jeżeli na każde żądanie Rosji będziemy zachowywać się tak, jak oni tego oczekują, to będzie następowała eskalacja kolejnych żądań w stosunku do coraz bardziej błahych spraw. Więc dałabym spokój - oświadczyła.

Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta podkreślił, że nikt nie ma wątpliwości, iż to Armia Czerwona wyzwoliła w 1945 roku niemiecki obóz koncentracyjny. - Byłem wtedy dzieckiem i zostałem wyzwolony przez Armię Czerwoną. Dzięki temu żyję - powiedział. Jego zdaniem, w wypowiedzi Schetyny zabrakło wyjaśnienia, że w armii radzieckiej byli zarówno Ukraińcy, jak i Kazachowie i przedstawiciele innych republik sowieckich. Wujec jest zdania, że szef MSZ nikogo nie obraził, zatem nie ma za co przepraszać.

- Jeśli ktoś powinien przeprosić, to Rosjanie - za Katyń, za śledztwo smoleńskie, za 50 lat zniewolenia, za tę czerwoną zarazę, która tu się rozpanoszyła - oświadczyła Beata Kempa. Posłanka Solidarnej Polski przestrzegała przed uleganiem histerii w tej sprawie. - Co do Rosjan i ich histerii, to bym się nie przejęła - dodała.

- Ja bym się jednak trochę przejął - ripostował Janusz Zemke z SLD. - To nasz sąsiad i dzisiaj mamy do czynienia z taką sytuacją, że nie ma żadnych kontaktów politycznych najwyższych władz, tam gdzie się w Europie dyskutuje o przyszłości Ukrainy, także nie ma Polski. To, co się stało z wypowiedzią ministra, znakomicie pokazuje, że te spory przenoszą się do sfery symboli i historii - tłumaczył.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Goście audycji komentowali także dymisję Iwony Sulik ze stanowiska rzecznika rządu, a także słowa kandydata PiS na prezydenta Andrzej Dudy na temat zaangażowania Polski w konflikt na wschodzie Ukrainy.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce

Prowadził: Beata Michniewicz

Goście: Henryk Wujec (Kancelaria Prezydenta), Jarosław Kalinowski (PSL), Ryszard Czarnecki (PiS), Janusz Zemke (SLD), Julia Pitera (PO), Andrzej Rozenek (Twój Ruch), Beata Kempa (Solidarna Polska)

Data emisji: 24.01.2015

Godzina emisji: 9.09

(asop/mk)