Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Klaudia Hatała 25.06.2016

Co Brexit oznacza dla Polski?

Politycy, goście "Śniadania w Trójce", zastanawiali się, jak wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynie na pozycję Polski w Europie oraz jak będą wyglądały polsko-brytyjskie relacje.
Posłuchaj
  • Co Brexit oznacza dla Polski? (Śniadanie polityczne w Trójce)
Czytaj także

Platforma Obywatelska chce nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu, podczas którego premier Beata Szydło miałaby przedstawić informację na temat przyszłości polskiej polityki zagranicznej po Brexicie. Wszystko w związku z tym, że Wielka Brytania opowiedziała się w referendum za wyjściem z Unii Europejskiej.

Serwis specjalny
brexit pap 1200.jpg
Brexit

Rafał Grupiński z Platformy Obywatelskiej mówi, że od jesieni, od wyborów wygranych przez PiS, mamy do czynienia z polityką gospodarczą, która głównie opierała się na sojuszu strategicznym z Wielką Brytanią. - Chcielibyśmy wiedzieć, jakie będą azymuty polskiej polityki gospodarczej po Brexicie - mówi poseł. - Bardzo zaniepokoiły nas wzmianki, że prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Beata Szydło zaproponują, jak zreformować Unię Europejską. Strach się bać, jeżeli PiS zacznie reformować Europę - ocenia gość Trójki.

Jarosław Kalinowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówi, że Wielka Brytania zawsze była "jedną nogą obok Unii Europejskiej". - Nie są w strefie Schengen, nie są w strefie euro. Fundamentalne kwestie dotyczące polityki gospodarczej Wielka Brytania miała we własnych rękach i nikt im nie przeszkadzał - zaznacza europoseł i dodaje, że Brytyjczycy sobie, jego zdaniem, poradzą. On bardziej martwi się sytuacją Polski. - Oczekuję od rządu poważnej analizy sytuacji - zaznacza. 

Doradca prezydenta Paweł Mucha mówi, że dla Andrzeja Dudy kluczowe jest utrzymanie bardzo dobrych relacji z Wielką Brytanią. - To, że Brytyjczycy podjęli decyzję o wystąpieniu z UE nie oznacza, że kwestia stosunków polsko-brytyjskich nie pozostaje dalej kwestią kluczową - dodaje rozmówca Beaty Michniewicz.

- Wydarzyło się coś historycznego, ale to może mieć też pozytywne skutki dla Europy. Jeżeli nastąpi odpowiednia refleksja dotycząca tego, że mamy do czynienia z pewnym kryzysem funkcjonowania Unii Europejskiej i wyciągniemy wnioski z tej wadliwości, to Unia Europejska może wyjść z tego wzmocniona - ocenia Paweł Mucha. 

Adam Bielan z Prawa i Sprawiedliwości ocenia, że decyzja Davida Camerona dotycząca referendum była nie do uniknięcia, biorąc pod uwagę nastroje opinii publicznej oraz wielu polityków. - Zgadzam się z Donaldem Tuskiem, który mówi, że Unia Europejska jest na zakręcie. To wymaga radykalnych działań. Trzeba budować sojusze regionalne - mówi wicemarszałek Senatu i dodaje, że w jego opinii Donald Tusk i Jean-Claude Juncker powinni podać się do dymisji, jak David Cameron.

Stanisław Tyszka z Kukiz'15 także uważa, że Brexit świadczy o tym, że Unia Europejska potrzebuje szybkiej reformy. - Jeśli elity europejskie nie wyciągną wniosków ze swoich błędów i będą dążyły do dalszej integracji tego ścisłego jądra UE, powstanie Europa dwóch prędkości, a my będziemy spychani na margines - mówi wicemarszałek Sejmu i dodaje, że jego ugrupowanie chciałoby reformy Unii Europejskiej i powrotu zasady subsydiarności. - UE nie może regulować, tego, jakich używamy termometrów, czy żarówek - podkreśla.

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej mówi, że nie będzie silnej Polski bez silnej Unii Europejskiej, a UE bez Wielkiej Brytanii będzie, jej zdaniem, bardzo osłabiona. - Dziś mocniej niż kiedykolwiek musimy mówić o solidarności w ramach Unii Europejskiej. Musimy zdawać sobie sprawę, że Polska powinna dążyć do bycia w sercu zjednoczonej Europy,  a nie na marginesie, na których spychają nas działania polskiego rządu - mówi posłanka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z gośćmi Trójki, którzy mówili także o tym, jak polskie władze mogą zapobiegać pogłębianiu się podziału Europy na Europę dwóch prędkości oraz o wycieku maila ws. szczytu NATO i Kolegium IPN.

***

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Kamila Gasiuk- Pihowicz (Nowoczesna), Jarosław Kalinowski (PSL, poseł do Parlamentu Europejskiego), Adam Bielan (PiS, wicemarszałek Senatu), Rafał Grupiński (PO), Paweł Mucha (doradca prezydenta Andrzeja Dudy), Stanisław Tyszka (Kukiz'15, wicemarszałek Sejmu)
Data emisji: 25.06.2016
Godzina emisji: 9.09

kh/ei