Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paweł Kurek 16.06.2018

Politycy komentują prezydenckie pytania do referendum konsultacyjnego

Goście "Śniadania w Trójce" dyskutowali o pytaniach do referendum konsultacyjnego, które zaproponował prezydent Andrzej Duda. Wśród 15 zagadnień znajdują się te dotyczące m.in. kompetencji prezydenta czy kwestii związanych z członkostwem Polski w UE.

Prowadząca audycję Beata Michniewicz zapytała ministra Krzysztofa Łapińskiego o to, czy prezydent, w sprawie planowanego referendum, spotka się z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Krzysztof Łapiński, minister (rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy) odpowiedział, że należy pamiętać, że decyzję, czy referendum się odbędzie, czy nie, podejmuje Senat. – Rzeczywistość polityczna jest taka, że w Senacie większość ma Prawo i Sprawiedliwość, więc decyzje partii, które zapadną na komitecie czy w innym gremium, będą dla senatorów decyzjami kierunkowymi, których będą się trzymać – mówił. Zatem, jak tłumaczył, rozmowy z prezesem, marszałkiem czy przedstawicielami PiS "pewnie będą potrzebne".

Łapiński przypomniał też, że rozmowy w sprawie konstytucji już się toczyły. – To nie było tak, że nie było żadnych rozmów, bo wielokrotnie marszałek Stanisław Karczewski był u pana prezydenta czy pana ministra Muchy, były też rozmowy z udziałem pana premiera – mówił gość "Śniadania w Trójce".

Grzegorz Długi, poseł (Kukiz’15) krytykował prezydenckie propozycje pytań, twierdząc, że Polacy mogą mieć problem z ich zrozumieniem. – Są tak zadane, że nawet twórca obecnej konstytucji Aleksander Kwaśniewski ich nie zrozumiał (...). Rozumiem, że pan prezydent nie miał czasu skończyć studiów, ale większość Polaków też nie miała - uzasadniał. Poseł Kukiz'15 dodał, że "warto zmieniać nasze prawo, tak abyśmy mieli instytucję referendum w Polsce, bo to co nasze ustawodawstwo i konstytucja przewiduje, to nie jest referendum". – To są jakieś opiniodawcze zabawy – skwitował. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Barbara Dolniak, wicemarszałek Sejmu (.Nowoczesna) stwierdziła natomiast, że nie jest zwolenniczką szczegółowych zapisów w konstytucji. – To jest ustawa zasadnicza. Stwarza pewne ramy, pewien fundament na bazie, którego buduje się cały system prawny – zauważyła. Jej zdaniem prezydent dąży do wzmocnienia roli tego urzędu.

Jarosław Kalinowski, poseł do Parlamentu Europejskiego (PSL) podkreślił, że jest przeciwnikiem referendum "w takiej formule i w takiej postaci". – Jestem zwolennikiem, jeśli mówimy o konstytucji, a powinniśmy o niej mówić, bo minęło 20 lat (od uchwalenia obecnej ustawy zasadniczej - red.), zupełnie innej dyskusji nad tą fundamentalną kwestią – zaznaczył. Zdaniem europosła w takiej debacie prezydent powinien mieć swoją wizję w kwestiach ustrojowych i około ustrojowych. To samo, jak tłumaczył, powinno dotyczyć partii politycznych. – Partie polityczne powinny przekonywać społeczeństwo do swoich rozwiązań – podkreślił.

Jarosław Selin, wiceminister kultury (Prawo i Sprawiedliwość) przypomniał, że reprezentuje środowisko polityczne, które od lat mówi, iż konstytucję z 1997 roku należy zmienić. Polityk uważa jednoczenie, że, aby to było możliwe, muszą być spełnione dwa warunki. – Po pierwsze jest coś takiego, co politolodzy nazywają momentem konstytucyjnym, czyli powszechne przekonanie, że poprzednia konstytucja jakieś możliwości wyczerpała i warto nad nową pomyśleć. Po drugie musi być w przyszłości jeszcze jeden warunek spełniony, czyli większość konstytucyjna – tłumaczył. Zdaniem wiceministra kultury inicjatywa prezydenta jest próbą wypracowania momentu konstytucyjnego. – Prezydent po prostu tą inicjatywą rozpoczyna dyskusję nad nową konstytucją – mówił.

Marcin Kierwiński, poseł (Platforma Obywatelska) stwierdziła, że "prezydent nie miał pomysłu na to, jak o referendum rozmawiać". – Rzucił pomysł polityczny, a potem szuka jakiejś metody nadania temu pomysłowi treści – zauważył. Polityk PO dodał jednocześnie, że pytania zaproponowane przez Andrzeja Dudę nie są pytaniami ustrojowymi. – Pytania dotyczące konstytucji to jest rozmowa o fundamentach państwa – przypomniał, dodając, że prezydencki pomysł na referendum konsultacyjne nie znajduje poparcia w PiS.

Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Krzysztof Łapiński (rzecznik prasowy prezydenta Andrzeja Dudy), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Barbara Dolniak (Nowoczesna), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jarosław Sellin (PiS) i Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska)
Data emisji: 15.06.2018
Godzina emisji: 9.08

pkur/gs