Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Rafał Kowalczyk 01.08.2011

Dyskusje na temat powstania trwają. "To dobrze"

Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego): Jestem zdziwiony wpisem Radosława Sikorskiego na Twitterze.
Dyskusje na temat powstania trwają. To dobrze
Posłuchaj
  • Jan Ołdakowski w "Salonie politycznym Trójki"
Czytaj także

Minister spraw zagranicznych w sobotę zamieścił na Twitterze wpis: "warto wyciągnąć lekcje także z tej narodowej katastrofy", do którego dołączył link do strony internetowej www.powstanie.pl. Autorzy tej strony nazywają się "przeciwnikami kultu sprawców Powstania Warszawskiego".

Jan Ołdakowski powiedział że jest zdziwiony wpisem Sikorskiego. – Takie wpisy są nietaktowane w stosunku do powstańców przed dniem Pamięci o Powstaniu Warszawskim, który był przyjęty przez Sejm dwa lata temu. Radek Sikorski bardzo pomógł w pewnym momencie Muzeum Postania Warszawskiego, za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni. Kiedy próbowaliśmy zbudować samolot Liberator, nasz największy eksponat w muzeum, to nie udałoby się to, gdyby Radek Sikorski nie dostał od USA odtajnionych projektów tego samolotu, które przywiózł w 2005 roku – mówił Ołdakowski.

Do dobrze, że trwają dyskusje na temat powstania - powiedział Ołdakowski. – Jest coś dziwnego w powstaniu. Dla nas to konflikt czarno-biały. 5 lat drastycznej okupacji, 5 lat ludobójczego totalitaryzmu, strzelania na ulicach, holocaustu. W pewnym momencie, ci młodzi ludzie, którzy są ochotnikami, mówią "nie". Mówią to w jedyny możliwy sposób, czyli z bronią w ręku – powiedział Ołdakowski. – Ale dobro przegrało – dodał.

Odnosząc się do cytowanego przez Marcina Zaborskiego sondażu, z którego wynikało, że 60 procent Polaków nie potrafi powiedzieć, kiedy wybuchło powstanie, Ołdakowski powiedział, że ma zastrzeżenia co do metodologii tego badania. - Inne sondaże pokazywały, że 50 procent pytanych znało dzień i godzinę kiedy wybuchło powstanie – powiedział.

Zdaniem Ołdakowskiego niewiedza na temat XX wieku wynika z tego, że historia w szkołach zaczyna się od starożytności, a nie od najnowszej historii, która dla Polski jest najważniejsza.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego przypomniał, że 7 minut przed godziną "W" nad Warszawą przeleci samolot Hercules, który zrzuci ulotki nawołujące do uczczenia pamięci tych, którzy walczyli i zginęli w czasie powstania.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami jakie zgromadzuliśmy w serwisie specjalnym poświęconym Powstaniu Warszawskiemu >>>

Audycji "Salon polityczny Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o godz. 8.13.

rk