Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 14.02.2012

Pochopnie o likwidacji szkół?

Urszula Augustyn (PO): Uchwały intencyjne o likwidacji służą przyjrzeniu się sytuacji poszczególnych szkół. Ustawa zakłada, że przez 6 miesięcy będą trwały konsultacje społeczne, więc ostatecznie nie wszystkie zostaną przeprowadzone.
Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego protestują 8 bm. przed urzędem miasta przeciwko planom przeniesienia IV LO. Zdaniem protestujących, liceum w nowym miejscu będzie miało zmniejszony nabór, co w konsekwencji może doprowadzić do zamknięcia szkoły.Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego protestują 8 bm. przed urzędem miasta przeciwko planom przeniesienia IV LO. Zdaniem protestujących, liceum w nowym miejscu będzie miało zmniejszony nabór, co w konsekwencji może doprowadzić do zamknięcia szkoły.fot. PAP/Grzegorz Michałowski

W ciągu 6 lat liczba uczniów w polskich szkołach zmniejszyła się o ponad milion. Z tego powodu tylko w tym roku samorządy chcą zamknąć ponad 300 szkół i przedszkoli.

- Naturalne jest, że w miarę ubywania uczniów szkół powinno być mniej. Problem polega na tym, by szkół nie likwidować zbyt wielu. W tym czasie zamknięto już 1,5 tysiąca szkół, a w tytm roku, wedle naszych wyliczeń, to samo spotka kolejne 450-500 placówek; dokładną liczbę będziemy znali w marcu - powiedziała w "Pulsie Trójki" Halina Kurpińska z sekcji krajowej oświaty i wychowania NSZZ Solidarność.

W wielu miastach rodzice, uczniowie i nauczyciele protestują, ostrzegając przed tworzeniem przeludnionych klas, a w konsekwencji przed obniżeniem jakości kształcenia.

Posłanka Urszula Augustyn (PO), wiceprzewodnicząca komisji edukacji podkreśliła, że likwidacja nie jest adekwatnym słowem. - Samorządy, które są organami prowadzącymi, i które podejmują decyzje o organizacji sieci szkół, stosują różne zabiegi, np. łączą szkoły bądź je przekształcają, po analizie sytuacji na swoim terenie - wyjaśniła.

Dodała, że niektóre szkoły przestają działać jeszcze z jednego ważnego powodu. - Zgodnie z tym, co proponuje nowa ustawa, którą przyjęliśmy w 2010 roku, działalność niektórych szkół po prostu wygasa. Tak jest na przykład w przypadku liceów profilowanych, które się nie sprawdziły i nie ma zainteresowania nimi - podkreśliła.

Więcej dowiesz się słuchając całego "Pulsu Trójki, 14 lutego 2012".

Audycję przygotował i prowadził Damian Kwiek.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.

(asz)