Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 24.11.2012

"Bez niego nie będzie pokoju na Bliskim Wschodzie"

– Izrael i Stany Zjednoczone nie rozmawiają z Hamasem. I tu pojawia się postać łącznika, która jest nieopisanie cenna dla wszystkich stron - Mohamed Mursi – mówi o prezydencie Egiptu gospodarz "Raportu o stanie świata”, Dariusz Rosiak.
Prezydent Egiptu, Muhamed Mursi Prezydent Egiptu, Muhamed MursiEPA/EGYPTIAN PRESIDENCY, dostawca PAP/EPA
Posłuchaj
  • "Raport o stanie świata" 24.11.2012
Czytaj także

Skończyła się krótka wojna powietrzna między Hamasem a Izraelem, a jej nieoczekiwanym zwycięzcą został prezydent Egiptu. Muhamed Mursi w ostatnich dniach stał się nadzieją dla świata Zachodu, gwarantem pokoju na Bliskim Wschodzie. Tymczasem na ulice Kairu i innych egipskich miast wychodzą demonstranci, którzy protestują przeciwko swojemu prezydentowi.
Michał Żakowski, korespondent Polskiego Radia, tłumaczy, że Mursi zaczyna się zachowywać podobnie, jak jego poprzednik. – Porównanie do Hosniego Mubaraka jeszcze nie jest uprawnione, ale myślę, że proces antydemokratyczny w Egipcie już się zaczął – mówi. Dziennikarz wyjaśnia, że nowy przywódca wprowadził dekret, który daje mu władzę sądowniczą, legislacyjną, wykonawczą. Wszelkiego rodzaju dekrety, które wyda, nie mogą być przez nikogo podważane do momentu uchwalenia nowej konstytucji, co wydarzy się prawdopodobnie w przyszłym roku. – Do tego momentu Mursi ma kompletnie nieograniczoną władzę. W Egipcie nie ma konstytucji, nie działa parlament – mówi Michał Żakowski.
Gość Dariusza Rosiaka wyjaśnia, że egipska konstytucja będzie tworzona przez 100-osobowe zgromadzenie konstytucyjne, w którym już nie ma opozycji a tylko osoby związane z Bractwem Muzułmańskim bądź z radykalnymi nurtami islamu.
Wojciech Cegielski, korespondent Polskiego Radia, informuje, że Hamas po ośmiodniowym konflikcie z Izraelem bardzo mocno zyskał w Strefie Gazy. – Nawet ci, którzy go nie popierali, czy to członkowie innych organizacji, takich jak Islamski Dżihad czy po prostu zwykli Palestyńczycy, którzy nie do końca mu ufali, teraz mówią, że Hamas to silni liderzy – relacjonuje. Dziennikarz podkreśla, że nikt nie ma wątpliwości, że rozejm między Izraelem a Hamasem nie będzie trwał wiecznie.
W audycji także:
- Nie ma porozumienia w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 i nie wiadomo, kiedy będzie. Co dalej z Unią?

- Skończyła się krótka wojna powietrzna między Hamasem a Izraelem, a jej nieoczekiwanym zwycięzcą został prezydent Egiptu. Na ulice Kairu i innych miast wychodzą tymczasem demonstranci, którzy nie chcą nowego dyktatora;
- Kolumbijska partyzantka FARC ogłasza jednostronny rozejm. Czy to koniec trwającej prawie pół wieku wojny w tym kraju?

Na "Raport o stanie świata" zapraszamy w soboty o godz. 12.00.
Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji"Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata" .