Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 06.08.2014

Nielegalny, ale popularny - samochodowy bagażnik rowerowy na hak

To bardzo wygodny system, ale w Polsce nie do końca legalny. Mimo to bagażnik rowerowy montowany w samochodzie na hak holowniczy można kupić w każdym sklepie z tego typu akcesoriami. - To proste urządzenie, ale trzeba mieć odpowiednio do tego przygotowany samochód - mówi Paweł Kobla z jednego z branżowych sklepów.
Bagażnik rowerowy na hakBagażnik rowerowy na hakmat.promocyjne

- Teraz niewiele samochodów ma montowane haki, ale bagażnik na hak to najprostsze, najwygodniejsze rozwiązane. Łatwy montaż, łatwy demontaż, zrobi to każdy - dodaje Paweł Kobla.- Uważam, że taki bagażnik jest dużo wygodniejszy niż bagażnik dachowy - mówi Marcin Brzeziński, dziennikarz magazynu "Auto Świat" i użytkownik wspomnianego sprzętu. - To czasami jedyne rozwiązanie dla osób, które maja wysokie auto - opowiada.
Bagażnik jest skonstruowany w bardzo specyficzny sposób i ma pewne dodatkowe wyposażenie związane z bezpieczeństwem - ma tylne lampy, przewody podłączane do wiązki elektrycznej haka i jest też miejsce na tablicę rejestracyjną. I tu się zaczynają problemy, które zgotowały przepisy.

- Definiuje to przepis artykułu 60 "Ustawy o ruchu drogowym" - mówi starszy aspirant Robert Opas z Komendy Stołecznej Policji. - Z artykułu wynika, że zabrania się zakrywania tablicy rejestracyjnej lub innych wymaganych tablic. Rozporządzenie wyraźnie mówi, że tablica musi być na pojeździe i wyraźnie mówi, że ma być zamocowana - podkreśla policjant.
- Nie da się tego załatwić zupełnie legalnie, bo w Polsce nie można wyrobić trzeciej tablicy rejestracyjnej, nie można też jechać z zasłoniętymi tablicami, nie wolno również zdjąć tablicy z samochodu i przyczepić jej do bagażnika - dodaje Marcin Brzeziński. - Wielu sprzedawców oferuje kopię tablicy rejestracyjnej, takie kopie nie mają hologramów, tylko przypominają oryginalne tablice - twierdzi Paweł Kobla.

Robert Stankiewicz z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju twierdzi, że Polska oczekuje na przyjęcie wytycznych, które takie bagażniki będą pozwalały akceptować w całej UE. - Czekamy na podjęcie działań przez Unię, która określi wykaz przedmiotów czy też wyposażenia lub części nieobjętych procedurą homologacji. Kiedy takie prace się rozpoczną, ministerstwo będzie mogło wystąpić do Komisji Europejskiej z wnioskiem o uwzględnienie w wykazie bagażników rowerowych - mówi.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotował Kuba Witkowski.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(mp/mk)