Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Furtak-Bilnik 19.01.2015

Co przyniesie porozumienie rządu z górnikami?

Nie dojdzie do zamykania nierentownych kopalni, nie będzie masowych zwolnień w górnictwie. Powstanie za to Nowa Kompania Węglowa. Czy to porozumienie jest sukcesem rządu?
Premier Ewa Kopacz (P) oraz minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński (2P) przed podpisaniem, 17 bm. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, porozumienia z górniczymi związkami zawodowymi w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej.Premier Ewa Kopacz (P) oraz minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński (2P) przed podpisaniem, 17 bm. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, porozumienia z górniczymi związkami zawodowymi w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej.PAP/Andrzej Grygiel
Posłuchaj
  • Co przyniesie porozumienie rządu z górnikami? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Czytaj także

Kopalnie: Piekary, Brzeszcze, a także - po podziale wcześniejszych zakładów - Makoszowy i Centrum, mają zostać przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Perspektywą prowadzonej tam restrukturyzacji ma być np. pozyskanie dla ich części (tzw. zorganizowanych części kopalni) inwestorów lub tworzenie z nich spółek pracowniczych. Reszta zakładów trafi do tworzonej przez Węglokoks nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej
W stosunku do pierwotnej wersji planu naprawczego dla KW zmienią się też założenia pakietu socjalnego (dotyczy pracowników zakładów trafiających do SRK). Będzie wprowadzony dodatkowy urlop przedemerytalny dla pracowników przeróbki. Zlikwidowane zostaną odprawy jednorazowe dla pracowników dołowych, wyższe będą za to odprawy dla pracowników powierzchni.

Prezes zarządu spółki Universal Energy Waldemar Mróz, który jest zainteresowany kupnem trzech kopalń (Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy i Bobrek-Centrum), zauważa, że kluczową kwestią jest teraz to, jakimi zasobami finansowymi będzie dysponowała Nowa Kompania Węglowa. - Sytuacja zagrożonych kopalni zależy od nakładów inwestycyjnych - mówi.

Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, przekonuje, że najważniejsze jest umożliwienie kopalniom wydobycia i sprzedaży węgla. - Na Zachodzie już dawno zrozumiano, że likwidowanie przemysłu jest drogą donikąd. Żeby pracę miał piekarz i sektor usług, muszą istnieć duże zakłady przemysłowe, jak kopalnie - dodaje.

* * *

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw

Prowadził: Kuba Strzyczkowski

Goście: Waldemar Mróz (prezes zarządu spółki Universal Energy), Wacław Czerkawski (wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce), Andrzej Szczęśniak (ekspert energetyczny), Rafał Zasuń (redaktor portalu wysokienapiecie.blox.pl), Piotr Naimski (poseł PiS), Robert Zajdler (ekspert Instytutu Sobieskiego)

Data emisji: 19.01.2015
Godzina emisji: 12.05

(IAR, fbi, mk)

A oto wyniki sondy inernetowej przeprowadzonej w trakcie audycji: