Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Karpa 30.03.2015

"Głupie przepisy". Co warto o nich wiedzieć?

Czy tzw. głupie przepisy (ang. dumb laws) są reliktami przeszłości, których nikt nie respektuje, czy może należy ich przestrzegać, by nie popaść w tarapaty?
Helmutowi Hofferowi groziła kara śmierci za niewłaściwe relacje seksualne z Iranką. Ostatecznie Niemiec nie został ukamienowany, ale musiał zapłacić grzywnę w wysokości 20 tys. dolarówHelmutowi Hofferowi groziła kara śmierci za niewłaściwe relacje seksualne z Iranką. Ostatecznie Niemiec nie został ukamienowany, ale musiał zapłacić grzywnę w wysokości 20 tys. dolarówGlow Images/East News

W amerykańskim stanie Kolorado zakazane jest zmienianie pogody bez zezwolenia. W brytyjskim prawie jeszcze kilka lat temu istniał przepis mówiący, że po niektórych drogach stolicy można jeździć na osiołkach bez opłat. Z kolei w Suazi król zakazał noszenia kobietom spodni, a Niemcowi Helmutowi Hofferowi groziła w Iranie kara śmierci za niewłaściwe relacje seksualne z obywatelką tego kraju…

Czy prawo międzynarodowe pozwala na stosowanie tak drakońskich kar w stosunku do cudzoziemców? - Państwo może kształtować swój porządek prawny w sposób dowolny. To jedna z jego suwerennych kompetencji. Bardzo często prawa krajowe są osadzone w lokalnej kulturze czy też historii, dlatego dla cudzoziemców mogą wydawać się niezrozumiałe, a nawet śmieszne lub odrażające. Niemniej jednak każdy człowiek przebywający na terenie obcego państwa jest związany prawem lokalnym - podkreśla dr Marek Wasiński z Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego i wyjaśnia, co się dzieje w przypadku, gdy prawo krajowe jest niezgodnie z międzynarodowym.

***

Tytuł audycji: Trzecie oblicze dyplomacji

Autor: Łukasz Walewski

Gość: dr Marek Wasiński (Wydział Prawa Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 30.03.2015

Godzina emisji: 7.40

mk/iwo