Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Emilia Iwanicka 11.08.2016

Audiodeskrypcja - wyjątkowa szansa dla niepełnosprawnych

Jak likwidować bariery w dostępie osób niepełnosprawnych do sztuki? Jedną z dróg jest audiodeskrypcja, o której rozmawialiśmy w "Trójce pod Księżycem".
Posłuchaj
  • Goście z Fundacji Audiodeskrypcja opowiadają o działalności organizacji (Trójka pod Księżycem)
Czytaj także

Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym pozwala osobom niewidomym poznawać dzieła sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej. - To opisywanie obrazu osobom niewidomym. Chodzi nie tylko o treść wizualną, ale też o walory artystyczne dzieła - tłumaczyła Barbara Szymańska z Fundacji Audiodeskrypcja.

Impulsem do powstania tej organizacji było osobiste doświadczenie gości Trójki. - Zarówno Barbara jak i ja doświadczyliśmy tego, że wraz z utratą wzroku utraciliśmy dostęp do sztuki. Przykładem może być kino. Chodziłem na filmy, ale słuchając tylko dialogów i muzyki, nie byłem w stanie wychwycić całego sensu, bo niektóre rzeczy działy się tylko w obrazie - opowiadał Tomasz Strzymiński.

Tymczasem podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne, znaczące informacje wizualne takie jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe, obiektywne opisy scen pozwalają osobie niewidomej podążać za wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć, co dzieje się na scenie, ekranie, obrazie.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której mówiliśmy więcej o tym, jak w praktyce wygląda audiodeskrypcja, gdzie można znaleźć materiały z audiodeskrypcją i w jakich dziedzinach sztuki jest ona wykorzystywana. Można też usłyszeć, jak brzmi audiodeskrypcja.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Barbara Szymańska, Tomasz Strzymiński (Fundacja Audiodeskrypcja)
Data emisji: 11.08.2016
Godzina emisji: 00.05

ei/mp