Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Kacper Wróblewski 17.05.2018

Czy zmiany w prawie łowieckim były potrzebne?

Pod koniec marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa łowieckiego. Osoby poniżej 18. roku życia nie mogą brać udziału w polowaniu. Minister środowiska zyskał nadzór na Polskim Związkiem Łowieckim.

Pieniadze zdrowie 1200.jpg
Czy podnieść składkę zdrowotną?

Nie można wykorzystywać żywych zwierząt do szkolenia psów łowczych. Ale tzw. partia myśliwych chce, by zmiany w prawie łowieckim uznano za sprzeczne z konstytucją. Posłowie PSL i Kukiz'15 zbierają podpisy pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego…

– Z mównicy sejmowej powiedziałem, że przez 40 lat nikt z myśliwymi nie wygrał. Zawsze osiągali to, co chcieli. Nadzór ministra środowiska musi być skierowany na kwestie formalne, na większą ingerencję w statut. Polski Związek Łowiecki gospodaruje mieniem Skarbu Państwa. Dopóki zwierzyna żyje, jest państwowa, ale jak już zostanie zastrzelona, to należy do koła. Uregulowania, które weszły w życie, rzeczywiście są oczekiwane. Dotychczas myśliwi mogli wejść na teren prywatny – mówi poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Suski, członek sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

– Ustawa, która została przyjęta głosami wyłącznie PiS, jest naszym zdaniem niezgodna z konstytucją w kilku aspektach. Również wprowadza ona chaos, którego dziś doświadczamy. Na przykład w kwestii szacowania szkód łowieckich, bowiem są za to odpowiedzialni sołtysi. Samorząd, który jest wpisany jako interesariusz w tej sprawie, nie otrzymuje ani złotówki na przeszkolenie, na zapłacenie osobom szacującym. W tej chwili szkody są niewielkie, ale będą narastać – podkreśla posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego Urszula Pasławska, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Paweł Suski (poseł, Platforma Obywatelska, sejmowa Komisja Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa), Urszula Pasławska (posłanka, Polskie Stronnictwo Ludowe, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa) Cezary Wyszyński (Fundacja VIVA), Aleksandra Piotrowska (psycholog), Paweł Gebert (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals")
Data emisji: 17.05.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: