Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Katarzyna Rogowska 22.09.2019

Chris Jewell: podjęliśmy wielkie ryzyko, ale to była nasza szansa

– Sukces osób, które były w to zaangażowane, był związany z tym, że odstawiliśmy empatię na bok. Dzięki temu mogliśmy skoncentrować się na samym zadaniu, czyli wydostaniu tych ludzi z jaskini –  wyznał Chris Jewell, grotołaz i eksplorator należący do brytyjskiego zespołu nurków biorących udział w akcji ratunkowej w jaskini Tham Luang w północnej Tajlandii. 
Posłuchaj
  • Jak przebiegała akcja ratunkowa w jaskini Tham Luang? (Świat z Lotu Drozda/Trójka)
Czytaj także

Anna Kamińska "Halina. Dziś już nie ma takich kobiet", wyd. Wydawnictwo Literackie Anna Kamińska "Halina. Dziś już nie ma takich kobiet", wyd. Wydawnictwo Literackie

Chris Jewell jest także jednym z gości XXI Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju.

23 czerwca 2018 roku grupa 12 chłopców z juniorskiego klubu piłkarskiego pod opieką trenera udała się na wspólną wycieczkę, by uczcić 17. urodziny jednego z członków drużyny. W jaskini Tham Luang schronili się przed intensywnym deszczem, który wkrótce zalał korytarz i odciął uczestników wyprawy od wyjścia. Chłopców i ich opiekuna uratowano 2 lipca. Żaden z nich nie doznał uszczerbku na zdrowiu. Operacje oceniono jako największą i najbardziej skomplikowaną akcję ratunkową w jaskini w historii.

– Kiedy dotarłem na miejsce, moi koledzy właśnie odnaleźli zaginione dzieci i ich trenera. Wiedzieliśmy już, że znajdowali się półtora kilometra od wejścia do jaskini, a ta była w większości zalana wodą. Było jasne, że nie było prostego rozwiązania dla tego kryzysu. Chłopcy weszli do jaskini w bardzo niefortunnym momencie, akurat w chwili zmiany pory suchej w deszczową. Deszcze rosły w siłę, wyglądało na to, że lada moment nurkowanie w tej jaskini będzie w ogóle niemożliwe. Kiedy spotkałem dzieci, od samego początku uznałem, że nie mogę nawiązywać z nimi emocjonalnej więzi, ponieważ nie jest pewne, czy będziemy w stanie wyciągnąć je stamtąd żywe. Ale pamiętam, że miały się bardzo dobrze. Były zdrowe, nie było łez i skrajnych emocji. Było spokojnie – wspominał Chris Jewell, w rozmowie z Pawłem Drozdem.

Czym różnią od siebie tajskie jaskinie od tych w Wielkiej Brytanii? Dlaczego właśnie ta akcja ratunkowa była wydarzeniem bezprecedensowym w historii światowego ratownictwa?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Anna Kamińska, autorka książki "Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej" zdobyła nagrodę Grand Prix tegorocznego Festiwalu Górskiego w Lądku- Zdroju;
  • Michał Woroch planuje wyprawę na Annapurnę – ośmiotysięcznik, dziesiąty co do wysokości szczyt Ziemi.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Chris Jewell (grotołaz i eksplorator należący do brytyjskiego zespołu nurków biorących udział w akcji ratunkowej w jaskini Tham Luang), Anna Kamińska (autorka książki "Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej"), Michał Woroch (podróżnik, fotograf, mówca motywacyjny)
Data emisji: 23.09.2019
Godzina emisji: 8.06

kr