Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 05.12.2020

Napięcia przed negocjacyjnym szczytem Unii Europejskiej

Nadchodzący tydzień ma być decydujący dla negocjacji budżetowych UE oraz wspólnotowego funduszu odbudowy. Polska i Węgry twardo negocjują na temat wiązania praworządności z budżetem Unii Europejskiej i jej funduszem odbudowy. Czy Bruksela będzie chciała kompromisu w tej sprawie i dlaczego pojawił się pomysł na wiązanie kwestii finansowych z pojęciem praworządności?

Viktor Orban 1200 PAP.jpg
Dr Dominik Héjj: premier Węgier i tak musiałby zawetować unijny budżet

Za kilka dni ma się odbyć szczyt Unii Europejskiej w tej sprawie. Budapeszt i Warszawa zapowiadają weto. Czy do niego dojdzie? Jak ma zamiar zareagować Europa? Czym jest "grupa skąpców" w UE i dlaczego weto jest narzędziem ostrych negocjacji i obrony własnych interesów? Np. Francja ostrzega użyciem weta w sprawie "złej umowy brexitowej". 


Posłuchaj
48:51 2020_12_05 15_07_57_PR3_Swiat_i_ludzie.mp3 Jaka jest przyszłość negocjacji ws. budżetu UE? (Świat i ludzie/Trójka)

- Sondaże wykazują, że obywatele wszystkich krajów Unii europejskiej są za praworządnością. Pozostaje pytanie, o jaką praworządność chodzi, co się w tym mieści? I jakie ewentualne konsekwencje z łamania praworządności mogą wynikać? - mówi Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.

- Mamy do czynienia z dwoma decyzjami dotyczącymi uzgodnienia ram budżetowych Unii Europejskiej na przyszłych kilka lat oraz funduszem odbudowy. I tak naprawdę to jest dopiero zapowiedź weta ze strony Węgier i Polski. Na razie jest to ustalenie stanowisk negocjacyjnych i, tak jak to się zawsze odbywa, zakulisowe próby znalezienia kompromisu - tłumaczy.

Jest także "grupa skąpców": to głównie kraje północnej Europy, którym m.in. nie podobał się rozdmuchany budżet UE i fundusz pomocowy. W ich właśnie interesie leży zablokowanie lub zmniejszenie tych wypłat. A tak się składa, że Polska i Węgry należą do liderów wśród beneficjentów unijnych funduszy. Połączenie więc tzw. kwestii praworządności z wypłatami idealnie wpisuje się w kierunek działań owej "grupy skąpców".


W audycji ponadto:

  • Mołdawia – nowa prezydent Maia Sandu walczy o swoją funkcję i pozycję. Jej polityczny rywal, ustępujący prezydent Igor Dodon, to prorosyjski polityk i oligarcha. On i jego partia przegłosowała, by odebrać prezydentowi Mołdawii nadzór nad służbami specjalnymi oraz nadać językowi rosyjskiemu status specjalny. Czy to pełzający zamach stanu? Co dalej z separatystycznym Naddniestrzem – wycofania wojsk rosyjskich żąda nowa pani prezydent, a Mołdawia nadal uznaje je za swoje terytorium.
  • NATO uznaje Chiny za coraz większe zagrożenie dla państw Sojuszu. Dziesięć lat temu w dokumentach strategicznych nazwa Chiny nie pojawiała się ani razu. Teraz najnowsze opracowanie wymienia Państwo Środka aż 90 razy. Z kolei Ukraina chce, by w 2021 dać jej mapę drogową wejścia do NATO. Sojusz stoi przed ogromnymi wyzwaniami w kolejnych latach.
  • Czy Rosjanie dokończą Nord Stream II? I co z połączeniem Baltic Pipe - morskiego odcinku gazociągu, którym ma płynąć gaz ziemny z Norwegii do Polski i Europy Środkowej? Terminal LNG w Świnoujściu już jest zbudowany przez Włochów.

***

Tytuł audycji: Świat i ludzie
Prowadzi: Michał Żakowski
Goście: Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa), dr Tomasz Lachowski (Katedra Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych UŁ, red. nacz. portalu "Obserwator Międzynarodowy), Wojciech Jakóbik (redaktor naczelny Biznes Alert)
Data emisji: 5.12.2020
Godzina emisji: 15.07

pr