Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 10.07.2012

Być jak Radwańska

Czy można mieć nadzieję, że obecne sukcesy polskich sportowców oderwą dzieci od komputerów i zachęcą do wyjścia na boiska i korty?
Być jak RadwańskaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • "Być jak Radwańska"

Złoto Ligi Światowej zdobyte przez polskich siatkarzy, drugie miejsce w wimbledońskim turnieju wywalczone przez Agnieszkę Radwańską czy niedawno zakończone Euro 2012 rozpalaają serca nie tylko zagorzałych kibiców. Dziennikarz sportowy Trójki Krzysztof Łoniewski jest zdania, że te wydarzenia już wywołują zwiększone zainteresowanie sportem wśród dzieci.
- Tak się złożyło, że w trakcie największych sukcesów Agnieszki Radwańskiej my rozgrywaliśmy Mistrzostwa Polski Skrzatów i widać było, że dzieci z dnia na dzień "dostają skrzydeł" na kortach. To wyglądało tak, jakby już dziś miały cel - mówi Lech Sidor z Akademii Tenisa Legia Warszawa i przypomina, że podobna sytuacja miała miejsce w Niemczech po sukcesach Steffi Graf oraz Borisa Beckera.
Były piłkarz, a dziś trener Wojciech Jagoda uważa, że szkoła jest najlepszą drogą do realizacji sportowych marzeń. - Niestety, jeśli chodzi o piłkę nożną, nie mamy żadnego przemyślanego systemu szkolenia. W Polsce nie kocha się sportu; tu pozwala się, by młody człowiek przynosił od mamy usprawiedliwienie, że nie może uczestniczyć w zajęciach w-f. Czy rodzicom przyszłoby do głowy zwalniać dziecko z lekcji historii albo biologii?
A przecież - jak podkreślają goście Trójki - dzisiejsze sportowe sukcesy zawodowych sportowców także zbudowane są na pasji rozbudzonej w młodych latach.
Jak wygląda sytuacja w siatkówce? Dlaczego przestały funkcjonować korty osiedlowe i czy orliki pustoszeją tylko w czasie wakacji, dowiesz się słuchając całego nagrania "Być jak Radwańska", w którym wypowiada się także dyrektor Fundacji Polska Siatkówka, Pan Wojciech Czayka.

Popołudniowego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku między godziną 16.00 a 19.00.