Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Luiza Łuniewska 26.08.2011

Poczuć Kresy. Motocyklowa pielgrzymka katyńska (galeria)

Na motocyklach pielgrzymują przez miejsca związane ze zbrodnią katyńską, by dotrzeć do Polaków mieszkających na Wschodzie.
PAPLeszek SzymańskiPAP/Leszek SzymańskiPAP/Leszek Szymański
Galeria Posłuchaj
  • Motocyklowa pielgrzymka katyńska
Czytaj także

Dziś z pl. Piłsudskiego wyruszył XI Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

64 motocyklistów ma do pokonania ok. 6 tys. km. Ale, jak mówi jedna z uczestniczek, Katarzyna Wróblewska, motocyklista to dusza niespokojna, więc na liczniku może być jeszcze więcej.

- Jedziemy przez miejsca związane ze zbrodnią katyńską do Polaków, którzy tam na Kresach mieszkają - tłumaczy Leszek Rysak. Podczas wiosennej motocyklowej pielgrzymki na Jasną Górę uczestnicy rajdu zbierają pieniądze, za które kupują książki, zabawki, ubrania i środki czystości dla polskich dzieci na Kresach. Adam Świtalski dodaje, że witają ich, "jakby sam prezydent albo papież przyjeżdżał". - Ludzie na nas czekają, wypatrują. A potem mówią, że przyjechała do nich Polska. To naprawdę wzruszające chwile - opowiada Katarzyna Wróblewska.

Motocykliści tłumaczą, że jadąc na swoich dwuśladach, mogą czuć i smakować dawne polskie ziemie, wdychać powietrze, pokryć się pyłem. To zupełnie coś innego niż podróż samochodem. Ks. Wojciech Mikulski podkreśla, że rajd jest też rodzajem pielgrzymki i ma swój wymiar modlitewny.

Podczas rajdu organizowany jest także II Motocyklowy Zlot w Hucie Pieniackiej. W 44 roku banda UPA wraz z hitlerowcami wymordowała całą wieś. Motocykliści spotykają się z kilkoma mieszkańcami, którzy uratowali się z pogromu.

(lu)