Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Emilia Iwanicka 26.07.2013

Polka z werwą, która nie boi się odważnie projektować

Projekty nietypowych domów, rzeźb przestrzennych, scenografii, instalacji w przestrzeni publicznej – to znaki rozpoznawcze Aleksandry Wasilkowskiej. Jej architektoniczna pomysłowość sięga tak daleko, że chce zmieniać… publiczne toalety.
Od niedzieli, zawód architekta, tak jak 95 innych profesji, został zderegulowanyOd niedzieli, zawód architekta, tak jak 95 innych profesji, został zderegulowanyFot: Glow Images/ East News
Posłuchaj
  • Aleksandra Wasilkowska - projektantka z werwą (Do południa/ Trójka)

- W architekturze najbardziej interesują mnie styki z innymi dziedzinami, czyli miejsca, w których architektura to coś więcej niż sztuka budowania – mówiła w Trójce Aleksandra Wasilkowska.

Jak sama przyznaje, miałam być malarką, ale później przez 10 lat towarzyszyłam mamie w czasie budowy domu. - I chyba ten pył i te cegły przeważyły, że jednak poszłam na architekturę – przyznała w rozmowie z Janem Niebudkiem.

Aleksandra Wasilkowska jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i Ecole d’Architecture de Bretagne oraz wiceprezeską warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Pracowała w biurze Francois Roche/R&Sie(n) (Paryż). Od 2007 roku prowadzi własną pracownię architektoniczną w Warszawie, w której powstają projekty nietypowych domów, rzeźb przestrzennych, scenografii, instalacji w przestrzeni publicznej, mebli, a także budynków użyteczności publicznej, ogrodów i placów. Projekty artystyczne Wasilkowskiej pojawiają się tam, gdzie architektura przekracza odgórnie ustalone ramy i kody, a wkracza spontaniczność i nieprzewidywalność. Interesuje ją ryzyko, jakie wiąże się z eksperymentem, współpracą wielu twórców z różnych dziedzin (robotyka i teatr), lub pozornie oddalonych od siebie grup społecznych (kupiec i strażnik miejski).

Zagłosuj w plebiscycie "Polacy z werwą">>>

Z myślą o wyjątkowych Polakach PKN Orlen zainicjował plebiscyt, którego celem jest pokazanie realnego potencjału naszego kraju - młodych ludzi, którzy mają pomysły, pasję i wytrwałość. I mimo młodego wieku zdążyli już odnieść sukcesy w swoich dziedzinach. O plebiscycie mówiliśmy w audycji "Do południa".

W plebiscycie zostało wyłowionych 21 finalistów w 7 kategoriach: Nauka, Medycyna, Ochrona Środowiska, Innowacje w biznesie, Kultura i Sztuka, Design i Sport. Sylwetki wszystkich zaprezentujemy na antenie Trójki.

polacyzwerwa.pl, ei