Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 19.04.2013

Jawne i ukryte życie subkultur w PRL-u

W kolejnej audycji z cyklu "Za kurtyną PRL-u" porozmawiamy o formalnych – jak Związek Młodzieży Polskiej – i nieformalnych grupach młodzieżowych.
Jarocin 08.1982. III Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji.Jarocin 08.1982. III Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji. PAP/Wojciech Kryński

Polska Ludowa miała ambiwalentny stosunek do młodzieży. Z jednej strony wierzono, że to właśnie młodzi ludzie – pozbawieni przywar wyniesionych ze starego, przedwojennego świata – będą w stanie zbudować socjalistyczne państwo. Z drugiej młodzieńczy entuzjazm i spontaniczność stanowiły zagrożenie dla uporządkowanego, zinstytucjonalizowanego i zbiurokratyzowanego PRL-owskiego świata.
Za szczególnie niebezpieczne uznawano wszelkie subkultury, które spotykały się z potępieniem władz i prasy. W oficjalnym obiegu były one nieodłącznie kojarzone z łamaniem prawa i narkomanią. Czy słusznie? W jakim stopniu działalność subkultur była wywrotowa? Czy ZMP nie stanowiło szczególnego przypadku subkultury?
Gośćmi audycji będą: prof. Marek Wierzbicki – historyk, autor szeregu artykułów i książek poświęconych PRL-owskiej młodzieży; dr Mirosław Pęczak – kulturoznawca, publicysta, badający PRL-owskie subkultury; dr Joanna Wawrzyniak – historyk, socjolog, współautorka książki "Buntownicy. Polskie lata 70. i 80.”, poświęconej nonkonformistycznej młodzieży w PRL.
Zapraszają Agata Kwiecińska i Michał Nowak.
20 kwietnia (sobota), godz. 12.00.