Martin Ruszkiewicz 16.01.2014

Skoki narciarskie, Wisła: Stoch zajął 2. miejsce: wiedziałem, że dostanie mi się od trenera

Kamil Stoch zajął drugie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle i utrzymał pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Zwyciężył Niemiec Andreas Wellinger.
Polak Kamil Stoch zajął drugie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich na skoczni im. Adama Małysza w WiślePolak Kamil Stoch zajął drugie miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich na skoczni im. Adama Małysza w WiślePAP/Grzegorz Momot
  • Z występu Klemensa Murańki, a także pozostałych zawodników zadowolony był trener reprezentacji Łukasz Kruczek, z którym rozmawiał Tomasz Zimoch (Polskie Radio Jedynka)
  • Relacja Tomasza Zimocha z konkursu Pucharu Świata w Wiśle - część 1. (Jedynka)
  • Relacja Tomasza Zimocha z konkursu Pucharu Świata w Wiśle - część 3.(Jedynka)
  • Tomasz Zimoch podsumowuje zawody w Wiśle (Jedynka)

Kamil Stoch, zajmując drugie miejsce, po raz 21. w karierze stanął na podium zawodów zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata.

Po zawodach PŚ w skokach narciarskich w Wiśle powiedzieli:
Kamil Stoch (drugi w konkursie)
: "Moje skoki były bardzo dobre, poza jednym błędem, który kosztował mnie zbyt drogo. Wiedziałem, że dostanie mi się od trenera i nie omieszkał powiedzieć mi kilku słów. Pierwszy skok był za bardzo skierowany do przodu i przez to miałem kłopoty z lądowaniem. Cóż, drugie miejsce jest super, choć niedosyt pozostaje; zwycięstwo u siebie smakuje przepysznie. Chciałem podziękować kibicom za wspaniałą atmosferę panującą na skoczni".
Jan Ziobro (6. miejsce): "Trzeba mieć czasami również korzystne warunki. W drugiej serii nie były one moim sprzymierzeńcem. Wyszło, jak wyszło, ale szóste miejsce to dobry wynik. Drugi skok był podobny do pierwszego. Trener nie miał zastrzeżeń. Na buli był +przeciąg+, zwiało mi nartę i musiałem skoczyć pasywnie. Wyciągnąłem ile się dało".

Klasyfikacja konkursu w Wiśle:

/

Tak relacjonowaliśmy konkurs w Wiśle:

19:27 - lider po pierwszej serii Jan Ziobro tylko 126 metrów co daje mu 6. miejscew konkursie

19:26 - Hayboeck 130 metrów i jest trzeci za Stochem

19:24 - Wellinger 128,5 i wygrywa z Kamilem Stochem

19:20 - wieje na skoczni i Gregor Schlierenzauer musi zejść z belki. Po chwili udaje się i Schlierenzauer leci. Gregor nie oddał rewelacyjnego skoku 125 metrów i jest 5.

19:18 - piękny skok Kamila Stocha 132.00 i jest nowym liderem

19:18 - Anders Bardal 126 m, trzecie miejsce. Anssi Koivuranta dalej - 127,5 m ale jest za Norwegiem

19:12 - coś nie mogą polecieć dalej nasi reprezentanci, trener Kruczek kręci głową, bo Krzysztof Biegun skoczył tylko 119 metrów - 10 miejsce

19:11 - prowadzenie obejmuje Prevc, Żyła w tej chwili trzeci

19:07 - świetny skok dzisiejszego jubilata Piotra Żyły - 130 metrów i Polak zostaje wiceliderem

19:06 - kolejny słaby skok reprezentanta Polski - 114 metrów Dawida Kubackiego wystarcza na 13. miejsce

19:03 - 118,5 metra Maćka Kota - ósme miejsce Polaka

19:01 - Klemens Murańka 119,5 metra - Polak nie może być zadowolony z tego skoku. Na razie 5. miejsce. Prowadzi Jan Matura - 132,5 m

18:59 - w Wiśle na skoczni im. Adama Małysza trwają zawody, a tymczasem z Dakaru nadeszły wieści dotyczące właśnie Adama Małysza - Poland National Team informuje, że Małysz urwał koło na trasie czwartkowego etapu

18:56 - Severin Freund 133 metry i obejmuje prowadzenie

18:55 - Anders Fannemel skacze 119 m, a Wolfgang Loitzl ciut słabiej - 114,5 m. Prowadzi Robert Kranjec -129,5 metra

18:50 - zaczynamy drugą serię! Na początek 125,5 metra Stefana Krafta

18:40 - podsumujmy: w drugiej serii zobaczymy 7 Polaków: Jana Ziobro, który jest liderem, Kamila Stocha - 5 miejsce. Ponadto w finałowej "30" - Krzysztof Biegun, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Klemens Murańka

Klasyfikacja po 1. serii:

/

18:34 - Kamil Stoch 134,5 i piąta pozycja

18:34 - 132 metry Gregor Schlierenzauer i 4. miejsce

18:32 - Prevc leciał długo, wylądował, ale podparł skok - 140, 5 metra, jest 11.

18:27 - zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni Thomas Diethart oddał skok na odległość 131 i jest czwarty

18:20 - urodzinowy skok Piotra Żyły zakończył się na 126 metrze. Piotr jest 9.

18:19 - Jan Ziobro 133 i Polak na prowadzeniu!!!!

18:17 - Maciej Kot oddał skok na odległość 124 m. i jest piąty

18:15 klasyfikacja wygląda w tym momencie tak:

/

18:05 - Krzysztof Biegun wylądował na 127,5 metrze - jest 4.

18:02 - Michael Hayboeck 137 metrów i Austriak obejmuje prowadzenie

18.00 - 126,5 metra Klemensa Murańki - na razie piąte miejsce dla zwycięzcy kwalifikacji

17:53 - Dawid Kubacki 124,5 metra, co daje Polakowi trzecie miejsce

17:52 - Kanadyjczyk MacKenzie Boyd-Clowes, który niespodziewanie zajął  szóste miejsce w kwalifikacjach skoczył świetnie 127 metrów zostaje nowym liderem

17:48 - prowadzi Daniel Andre-Tande 125,5 m. Najlepszy z Polaków Zniszczoł jest siódmym miejscu

17:33 - Bartłomiej Kłusek 109 metrów

17:32 - 117 metra Zniszczoła, a chwilę po Aleksandrze skakał Stefan Hula i doleciał do 114 metra

17:30 - zaczynamy konkurs! Pierwszy odda skok Aleksander Zniszczoł

17:29 - ostatnie rady trenera Kruczka: Macie fruwać tak, właśnie tak!

/

17:24 - zawody w Wiśle obserwuje redaktor Tomasz Zimoch. Dziennikarz Jedynki po kwalifikacjach rozmawiał z zawodnikami i trenerem Kruczkiem: "Jeść mi się chce" - powiedział po kwalifikacjach Klemens Murańka - donosi Tomasz Zimoch na swoim profilu na Facebooku. Redaktor dodaje, że zwycięzca kwalifikacji w dobrym humorze opuszczał w południe skocznię w Wiśle. Klimek walczy o miejsce w drużynie na igrzyska w Soczi. Konkurs w Wiśle i zawody w Zakopanem są decydujące. Tłoczno w gronie kandydatów. Ale trener Łukasz Kruczek olimpijską 5 skoczków ma już (chyba) w głowie - podejrzewa Zimoch.

17:20 - W zawodach wystąpią, obok Murańki, lider klasyfikacji generalnej cyklu Kamil Stoch, który nie startował w kwalifikacjach mając zapewniony udział w konkursie, a także Aleksander Zniszczoł (128, Bartłomiej Kłusek (123), Stefan Hula (130), Dawid Kubacki (128,5), Krzysztof Biegun (120,5), Maciej Kot (126), Jan Ziobro (121,5) i Piotr Żyła (119). Początek o 17:30

17:15 - Kamil Stoch uzyskał 124,5 m i był czwarty w serii próbnej. Pierwsze miejsce zajął Niemiec Andreas Wellinger - 129 m. Drugi był jego rodak Severin Freund - 125,5 m, a trzeci Słoweniec Jernej Damjan - 128,5 m. Nieźle wypadli inni Polacy. Piotr Żyła skoczył 121 m i był 8., Jan Ziobro uzyskał 12. rezultat - 123 m, Maciej Kot 15. - 123,5 m, a Aleksander Zniszczoł 23. - 120,5 m.

- Trener Kruczek w rozmowie z Tomaszem Zimochem nie ukrywał,. że jest zadowolony z postawy swoich podopiecznych, ale na razie nie będzie ich chwalił. - Nie chwal dnia przed zachodem słońca, kwalifikacje były dopiero pierwszym etapem - powiedział Łukasz Kruczek.

Rekord skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince (HS 134, PK 120) należy od 8 stycznia 2013 roku do Krafta, który podczas kwalifikacji do konkursu PŚ, uzyskał 139 m.

Skocznia powstała w 1933 roku. W latach 2005-2008 została gruntownie zmodernizowana. Czwartkowy konkurs PŚ będzie drugim w historii obiektu. W pierwszym, który został rozegrany rok temu, zwyciężył Norweg Anders Bardal przed Niemcem Richardem Freitagiem i Norwegiem Rune Veltą. Najlepszy z Polaków Żyła był 6. Obecny lider cyklu PŚ Stoch ukończył rywalizację na 7. miejscu.