Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Owsiński 29.07.2014

Zrzuty lotnicze na Żoliborzu. Była broń, machorka i konserwy

Na placu Lelewela miały miejsce radzieckie zrzuty broni dla Powstańców - powiedział dr Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zdjęcie lotnicze Warszawy podczas Powstania WarszawskiegoZdjęcie lotnicze Warszawy podczas Powstania WarszawskiegoWikipedia

- Zrzuty odbywały się często na oślep i trafiły na pozycje zajęte przez Niemców. Zrzucono 4 mln sztuk amunicji, 40 tys. grantów i prawie 3 tys. pistoletów, ale do rąk powstańców trafiło o wiele mniej - zauważył.
Naukowiec podkreślił, że odbywające się w połowie września zrzuty nie mogły już zmienić losów  Powstania. - W momencie, gdy się rozpoczęły, to wcześniej padła Wola, Ochota, Stare Miasto oraz Powiśle. Bardzo duża część miasta była już kontrolowana przez Niemców - powiedział.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

Zbigniew Szydelski pseudonim "Kit", łącznik był wyznaczony do odebrania kilku zrzutów. - Rosjanie robili to bardzo sprytnie. Samoloty latały bardzo nisko. Amunicję zrzucali w beczkach i - niestety - część ulegała zniszczeniu. Był też jeden niezwykły zrzut amerykański. Zaczęły spadać spadochrony i wszyscy myśleli, że to desant, a to były zasobniki z bronią i żywnością. Niestety 80 proc. zostało zdmuchnięte na stronę niemiecką. Oprócz tego zrzucali suchary, machorkę i konserwy amerykańskie. W nagrodę dostałem jedną konserwę, to było niebo w gębie. Po wojnie ktoś mi dał taką samą puszkę i nie mogłem tego zjeść, bo to był sam tłuszcz - wspomina powstaniec.

Poprzednie odcinki cyklu Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego znajdziesz tu >>>

Z okazji zbliżającej się 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego do 31 lipca dwa razy dziennie (ok godz. 7.50 i 15.45) prezentujemy na antenie Jedynki miejsca, w których doszło do najważniejszych powstańczych wydarzeń.

Cykl powstał we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Przygotowała Agnieszka Ciecierska.

to/ag