Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 06.08.2014

Uparty jak osioł, czyli czego możemy nauczyć się od zwierząt

Wierne, empatyczne, mądre, w przeciwieństwie do ludzi nie wiedzą, co to obłuda i interesowność - takie zdanie o zwierzakach ma większość z nas. Czy słusznie? O zachowaniach zwierząt dzikich i udomowionych rozmawialiśmy w audycji "Lato z Radiem".
Uparty jak osioł, czyli czego możemy nauczyć się od zwierzątEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • Agata Borucka o charakterach zwierząt i ich życiu w ogrodzie zoologicznym (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Pracę opiekunów w ogrodzie zoologicznym obserwowała Nina Karczmarewicz (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Co by było, gdyby zwierząt nie było - sprawdzał Łukasz Starowieyski (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Monika Kostrzewa z warszawskiego zoo o życiu goryli i szympansów (Lato z Radiem/Jedynka)
  • Maciej Gostyński o domowej hodowli legwanów (Lato z Radiem/Jedynka)
  • "Wlazł kotek na płotek", czyli zwierzęce tematy w muzyce (Lato z Radiem/Jedynka)
Czytaj także

Agata Borucka, kierowniczka działu dydaktycznego warszawskiego zoo uważa te opinie za nieco zbyt wyidealizowane. - My je często pozytywnie oceniamy z perspektywy podporządkowanych piesków, które skoczyłyby za nami w ogień. Ale zwierzęta bywają bardzo różne, kierują się też swoim interesem. Szympansy na przykład, walcząc między grupami, potrafią być dla siebie wstrętne i okrutne - mówi gość radiowej Jedynki.

Niezrozumienie świata zwierząt prowadzi też do drugiej skrajności - gdy nie udaje nam się kogoś podporządkować, uznajemy go za wrednego, upartego. W tym kontekście błędne bywają nasze oceny, które już dawno przerodziły się w stereotypy i przeniosły do świata ludzi, jako określenia negatywne - na przykład głupi jak kura czy uparty jak osioł. - Ten ostatni jest po prostu mistrzem świata, jeśli nie zgadza się z czyjąś wolą, to stawia na swoim - wyjaśnia ekspertka.

Źle trafiony jest także epitet "brudny jak świnia", w przypadku tych zwierząt tarzanie w błocie zapewnia higienę i ochłodę. - Musimy, oceniając zwierzęta, postarać się patrzeć na świat ich oczami - podkreśla Borucka.

Dobre skutki może mieć także ich podglądanie - z upałami radzą sobie bowiem lepiej niż ludzie przesypiając najgorętsze pory dnia i zażywając zimnych pryszniców!

Które zwierzeta są najbardziej inteligentne? Co by było, gdyby zwierząt na świecie nie było i czego nie wolno robić w zoo? Zapraszamy do wysłuchania wszystkich fascynujących nagrań, wśród których o życiu z gorylami, szympansami i legwanami opowiadali ich opiekunowie.

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

(asz/ag)