Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 09.12.2014

Jedna rodzina po dwóch stronach barykady. Za i przeciw komunizmowi

Rodzina zna ich jako Adzia i Maćka. Jeden wspierający komunistyczny system, a drugi przeciwstawiający mu się. Jak wyglądały linie podziałów w tej samej rodzinie w czasach PRL?

Jan Ledóchowski, to mieszkający na Zachodzie filmowiec i autor dokumentów na temat historii Polski w XX wieku. Jego ostatni film "Wujowie i inni" jest opowieścią o jego dwóch wujach, którzy urodzili się w 1929 roku: Macieju Morawskim, dziennikarzu Radia Wolna Europa i Kazimierzu Morawskim, współpracowniku Edwarda Gierka i gen. Wojciecha Jaruzelskiego.  
Dokumentalista przyznaje, że pomimo istniejących w jego rodzinie różnic politycznych, Maciej Morawski był zdania, że rodzina jest najważniejsza. Jak dodaje, do swoistego pogodzenia pomiędzy wujami doszło dopiero po upadku komunizmu. - Wuj Kazimierz jest kontrowersyjną postacią i do dziś niektórzy członkowie rodziny nie chcą z nim rozmawiać. Jedna z jego kuzynek powiedziała mu kiedyś, że to wstyd, że to robi - mówi filmowiec.
W filmie Kazimierz Morawski opowiada m.in. o tym, jak Breżniew zakazał Edwardowi Gierkowi wpuszczenia papieża Jana Pawła II do Polski. - Gierek tłumaczył, że nie może tego zrobić, bo Jan Paweł II ma polski paszport, na co usłyszał, że służby celne na granicy mają podrzeć papieski paszport - opowiada Jan Ledóchowski. Gierek nie zgodził się, by nie wpuścić papieża i, jak podkreśla dokumentalista, potem został odwołany.
***************

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: Jan Ledóchowski, filmowiec i dokumentalista

Data emisji: 8.12.2014
Godzina emisji: 21.37
(sm/ag)