Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 10.01.2018

Zdrowie psychiczne. Akcja "Miej to z głowy"

"Miej to z głowy" to kampania na temat zdrowia psychicznego, ale także całodniowa akcja na antenie radiowej Jedynki. 11 stycznia w naszych audycjach rozmawialiśmy m.in. o tym, jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby i gdzie szukać pomocy. 
Posłuchaj
  • Rozmowa z psychiatrą Markiem Juraszkiem (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Test do autodiagnozy (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Jak skutecznie radzić sobie ze stresem? (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Rozmowa Wojciecha Urbana z muzykiem Markiem Piekarczykiem (Cztery pory roku/Jedynka)
  • "Psychiatra to lekarz, jak każdy inny" (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Jak stres wpływa na nasze zdrowie psychiczne? (Debata Jedynka)
  • Dr Iwona Patejuk-Mazurek o tym, czym jest depresja (Ekspres Jedynki)

W ramach tej inicjatywy powstała baza wiedzy o chorobach psychicznych, a także internetowy test do samodzielnego sprawdzenia swojej kondycji psychicznej. Narzędzie zostało opracowane przez zespół specjalistów z zakresu psychiatrii, psychologii, doradztwa zawodowego oraz ewaluacji i badań.

W Jedynce rozmawialiśmy o tym teście, zastanawialiśmy się również nad tym, jak radzić sobie z problemami psychicznymi i jak zadbać o zdrowie swoje i najbliższych. Tematy te poruszaliśmy w audycjach: "Sygnały dnia" (godz. 6.00 - 9.00), "Cztery pory roku" (godz. 9.00 - 12.00) oraz "Ekspres Jedynki" (godz. 15.00 - 19.00). Zdrowie psychiczne Polaków było też tematem "Debaty Jedynki".

Gośćmi audycji byli m.in.: Antoni Sobolewski (wiceprezes Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość), prof. Agata Szulc (prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego), dr Iwona Patejuk-Mazurek (psychiatra), dr Sławomir Murawiec (psychiatra, psycholog, psychoterapeuta z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego), prof. Piotr Gałecki (konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii), Marek Piekarczyk (wokalista, autor tekstów, który opowie o swojej chorobie - depresji).

***

Projekt "Ocena kondycji psychicznej" realizowany jest przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość, a finansowany w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2014–2020.

Inicjatywa skierowana jest do grup zawodowych wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia jako najbardziej narażone na stres, wypalenie zawodowe, lęki, depresję. Są to pracownicy administracji, nauczyciele i inni pracownicy edukacji, pracownicy służb mundurowych, pracownicy opieki zdrowotnej, pracownicy pomocy społecznej, studenci i wykładowcy akademiccy.

mg